Print Page | Close Window

Türbanlı kadın sakız çiğner mi?

Printed from: Düşler ve Kabuslar
Topic URL: http://www.duslervekabuslar.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=4182
Printed on: 04/20/2014

Topic:

Topic author: n/a
Subject: Türbanlı kadın sakız çiğner mi?
Posted on: 09/22/2006 08:39:09
22.09.2006 Hürriyet Gazetesi http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/5128691.asp?yazarid=10

Ertuğrul ÖZKÖK

Türbanlı kadın sakız çiğner mi?

"ÇAYDAN kucakta kadın geçirme" olayı, dini ağırlıklı medyanın kimyasını iyice bozdu.

Bu olayı "İslami omerta" olarak nitelemem de çok ağırlarına gitti.

Yazılarından "türban cephesinde bir gedik açılacağı" korkusu açıkça okunuyor.

O nedenle dünden itibaren, "türbanlı kadınlara dersler" okulu "yeni müfredat programını" açıklamaya başladı.

Türbanın, ahlak ve dinin zırhı olmadığının anlaşılması korkusuyla neler yazılıyor neler, bir görmelisiniz.

* * *

Türbanlı kadınlar neler yapmamalı?

Bakın bu kesimin önde gelen bir yazarı neler diyor.

Ama dikkat...

Yazan kadın değil, erkek bir yazar.

Ders 1:

"Başörtülü veya çarşaflı kısacası tesettürlü bir kadın sokakta, parkta, otobüs, tren, dolmuş veya otobüste sakız çiğneme veya sigara içme özgürlüğüne sahip olamaz."

Yanlış anlamayı önlemek için üstüne basa basa şöyle diyor:

"Hayır mecburiyet de değil, buna eli mahkûmdur."

Kendi yazdığı özgürlük anayasasının birinci maddesi böyle.

* * *

Altında, başörtüsünü masum bir inanç sembolü olarak sunmaya çalışan Başbakan ve çevresini bile çıldırtacak bir tarif:

"Başörtüsü ve çarşaf bir semboldür. Evet İslam’ın sembolüdür. Onu başında taşıyan her kadın ve kız, bir tercih koymuştur ortaya.

Sıradan bir kadın/kız olmadığını, bir misyon yüklendiğini bütün dünyaya deklare etmiştir."

Hani üniversite kapısındaki o kızların başındaki türban masum birer inanç sembolüydü?

O tırnak içine aldıkları, siyah karakterlerle gözümüzün içine soktukları "misyon" acaba nedir?

Devam edelim.

"Misyon" sahibi türbanlı kız veya kadınlar başka neler yapmayacak?

"Televizyon ekranına çıkıp şakır şakır göbek atmayacak."

Bitmedi.

"Bilmem hangi şarkıcı bozuntusunun konserine gidip ona sarılmaya çalışmayacak."

"Çıktığı erkekle sokakta el ele tutuşup sigara içmeyecek."

* * *

O söylememiş ama bir "türban kanunu" da ben ekleyeyim.

Cemaat içinde omerta yemini edeceksin.

Kocan seni aldattığı zaman, sevgilisiyle onu kurtarmaya çalışacaksın.

Asla ve asla sesini çıkarmayacak, dilsiz bir eş olarak köşende oturacaksın.

Evet, kimyası bozulan bu çevrenin dili de bozuluyor.

Küfrün bini bir para gidiyor.

Türban cephesinin çökmesi, kadınların dağılması tehlikesine karşı erkek cemaati gardını alıyor.

Erkek imamlar, dişlerini göstermeye başlıyor.

* * *

Bakın aynı yazıda türbanlı kadına nasıl bir tehdit var:

"O halde söylemlerine de, eylemlerine de dikkat etmek zorundadır. Çünkü ’kendisi’ değildir artık. ’Sıradan bir fert’ olmaktan çıkmıştır."

Evet gardı düşen erkek cemaati, o acı gerçeği demir bir yumruk gibi türbanlı kadının suratına indirmektedir:

"Sen bir fert olamazsın."

İsterseniz bugünün Türkçesine de çevireyim.

"Kadının birey olma hakkı yoktur."

* * *

Şimdi türbanlı kadınlara sormak istiyorum.

Gerçekten birey değil misiniz?

Ben panik halindeki bu erkek yazarların görüşlerinin samimi inançları olan, türbanı misyon olarak görmeyen kadınların çoğu tarafından paylaşılmadığını düşünüyorum.

Umarım düş kırıklığına uğramam.

Dusler ve Kabuslar
Home | Profile | Active Topics | Members | Search | FAQ
You are logged on as
rocktuel

Replies:

Reply author: Prozac
Replied on: 09/22/2006 11:22:49
turbanlı kadın nası oral seks yapiyorsa sakızda cıgner anasını satıım!

Reply author: lili
Replied on: 09/22/2006 11:48:15
türbanla oral yapsın daha fantastik

Reply author: The Nightcomers
Replied on: 09/22/2006 12:00:11
ayıp

----------------

Reply author: Farewell
Replied on: 09/22/2006 13:39:41
Mına bile kor.

(are you) dead to love ( ? )

Reply author: hellraiser
Replied on: 09/22/2006 15:12:10
mezarlıkta sevişenleri bile var bunların.

RESTLESS AND WILD !

Reply author: foreverr
Replied on: 09/22/2006 15:19:36
ben gecen gun yol kenarındaki yesillikle sevgilisiyle fena halde yiyişeni gordum

iyi sıhhatte olsunlar

Replied on: 09/22/2006 15:29:39
tabi canım seks küsel şey onlarda yapsın.

Reply author: Beth
Replied on: 09/22/2006 15:54:01
ahahaa başlığı görünce kopuş oldu.. niye? çünkü sevgili waingro mla yürükene dün,iki tane türbanlı teyze gelio karşıdan,ağızlarını devire devire sakız çiğniyolardı :D bak bak uuraşalım şunlarla dedim... sakız çiğnemek günahtır günahhh hele ki türbanlılar için falan dedik hahaha:D:D
gulugulugulu bişeyler söyleyip geçtiler yanımızdan... hahaha iyiydi yaa :D:D:D

The Children Of Lawless

Reply author: Beth
Replied on: 09/22/2006 16:00:13
bir de geçen gün yemek yerkene köprüaltında,arka masalardan birinde de yine bi türbanlı hanım hanımcık kızımız! bir de dallama sevgilisi yiyolar içiolar,biraların biri gidio biri gelio tabi o kafayla da baya sağlam yiyişiolardı... kafalarını skiim hepsinin yaaa aman gerildim!!

The Children Of Lawless

Reply author: MQ+
Replied on: 09/22/2006 16:37:26
eski bir pentagram konserinde siyah bir eşarbın üstüne "pentagram - bir" logosu çizilip türban diye kafaya geçirilip sonra da bostancı gösteri merkezinde kafa sallanabiliyorsa!!!
sakız neden çiğnenmesin ki?

Kafanı kullan

Replied on: 09/22/2006 17:16:32
bütün kara çarşaflıları ben içleri çıplak olarak düşlemişimdir.

Replied on: 09/22/2006 17:26:58
güzel bi hayalperestlik tebrik ediyorum seni hale...

Reply author: Josephine
Replied on: 09/22/2006 17:29:13
Üsküdar'da camii merdivenlerinde duran dini bütün bir bayan kardeşimizin,çıkan rüzgar yüzünden kafasına geçen kara çarşafının altında,ben toz pembe iç çamaşırı gördüm.
olmamış dedim.
neden?
siyahın altına daha uyumlu bir renk beklerdim.
siyah her renkle uyumludur demeyin,değil.

Replied on: 09/22/2006 17:30:34
bende içlerinde erkek olduklarını düşünmüşümdür.ne var ki bugünkü gazetede düşündüğüm doğru çıkmış.

RESTLESS AND WILD !

Replied on: 09/22/2006 17:32:36
ya hangi gazeteymiş o haberi merak ettim şimdi...

Replied on: 09/22/2006 17:36:28
çarşafın içindeki erkek çıplakmıymış peki?

Replied on: 09/22/2006 17:43:43
milliyette okumuştum.

RESTLESS AND WILD !

Reply author: n/a
Replied on: 09/22/2006 17:46:51
Ben de birinde hatun olamayacak kadar iri yarı bi ninja görmüştüm öyle. Kesin erkektir demiştim. Gerçi kaşlardan da ele veriyodu kendini. Derdi neyse allah bilir :)

Kayıntı ve bilimum tekel müstiratı, en gani tarafından bendenizden (Sadri Alışık)

Replied on: 09/22/2006 17:51:33
o haberdede zaten çocuk soygun için annesinin çarşafını almış.poliste yürüyüşünden çakmış olayı.yıllar önce yine buna benzer bir olay olmuştu.çarşaf giyen terörist milletin ortasında vücuduna sarılı bombayı patlatmıştı.

RESTLESS AND WILD !

Reply author: vipercann
Replied on: 09/22/2006 17:58:22
delinin biri bi kuyuya taş atıyo 40 akılı çıkaramıyo.. o islamcı geçinen yazar kendi düşüncesini yazmış.. o düşünceleri herkesin düşüncesi gibi gören birisi nası bi gazetecidir.. eleştiriyorsa versin adamın adını yüklensin ona.. nasıl ki PKK nın yaptıkları yüzünden BÜTÜN KÜRTLERİ sorumlu tutamazsak bikaç başörtülü veya bu "dinci yazar" gibi düşünen insan yüzünden BÜTÜN BAŞÖRTÜLÜ leri sorumlu tutamayız.. tutmaya çalışan da AHMAK tan başka birşey değildir..

wish somebody will tell me i'm fine

Reply author: NaLaN
Replied on: 09/22/2006 23:26:43
MCDULLAH yer.

Reply author: Sanctuary
Replied on: 09/23/2006 00:09:17
yuh a.k yukardaki ne yav öyle...

peygamburger menü bir de elmalı daaadlu...

Reply author: emirdagli
Replied on: 09/23/2006 01:50:30
geçen sene türbanlı ama deri pantalonlu çok sağlam bi karı gördüm,offf offff neydi o öyle beaeeee

kılabırcı

Reply author: Daejanique
Replied on: 09/23/2006 03:24:59
refah döneminde bile türbanlılar bu kadar tartışılmıyordu

Replied on: 09/23/2006 09:54:49
quote:
Originally posted by Metalmaster

Ben de birinde hatun olamayacak kadar iri yarı bi ninja görmüştüm öyle. Kesin erkektir demiştim. Gerçi kaşlardan da ele veriyodu kendini. Derdi neyse allah bilir :)

Kayıntı ve bilimum tekel müstiratı, en gani tarafından bendenizden (Sadri Alışık)

gay çarşaflıdır

united we stand

Replied on: 09/23/2006 09:57:22
quote:
Originally posted by lili

türbanla oral yapsın daha fantastik

anal varken oral temiz kaçar

united we stand

Reply author: Skull Factory
Replied on: 09/23/2006 10:58:24
quote:
Originally posted by Sanctuary

peygamburger menü

Hahaha

Ben de Mecidiyeköy'de türbanlı bir arkadaşımızın üzerinde AC/DC fontuyla BA BY,altında da "Official groupie" yazan pembe bir girlie mi ne diyolarsa ondan görmüştüm. Aklımda yer etmiş,yazayım dedim.

Reply author: tupac_amaru
Replied on: 09/23/2006 13:11:59
insanlar türbanla kafalarını gizlerler.Vücudunun kalan kısmı cillop gibi olmasa bile gayet ortadadır.Erkeklerin nefsinin kabarmaması için kapanır müslüman kadınlar.Peki hangi erkek bir kadının "kafasını skmek" ister? Bir insan başka bir insanın kafasını skmek istemez (köşe yazarları dışında)İnsan insanın kafasını sker mi? Herkesin atladığı bir şey var bence.Asıl tartışılması gereken birileri "ört başını" dedi diye türban kullanan kadınlar değil,bir kadının saçını görünce cinsî kımıldanmalarını zaptedemeyen,eril organlarına kan yürüyen "adamlar" dır.Bu adamlar (yaratılan herşeye de aşıktırlar madem yaratandan ötürü) herbişeyi skebilirler.Dikkatli olmak lazım!

insan algılayabildiği kadarını yaşar ve algılar çoğaltır güzelliği...(nejat slowson)

Reply author: evolution
Replied on: 09/23/2006 16:47:50
yapılan araştırmada türbanlı oranı %13 den %11'e düşmüş...bu tür sahte gündemlere inanmamak lazım...ne zaman böle abidik bir tartışma ortamı açılırda gündem yapılırsa anlayınki ters giden bir şeyler var.Ya saman altından su yürütüyolar yada zamanında yürüttükleri o sular taşmıştır onun pisliğini kapamaya çalışıyorlardır...

Burada ki sorun türban değildir...dinlede alakalı değildir...Üniversite mezunu olupta gene kocasının bir dediğini iki etmeyen ,çevre baskısı yüzünden "erkeğini" bırakamayan kadınlar vardır.Sorun kadının özgürleşmesi,ekonomik özgürlüğünü kzanması,kendi ayakları üstünde durması ve bu şekilde çevre baskısından kendisini sıyırabilmesindedir.

Sorun bizim türk aile oluşumundadır.Aile arası bağlar,çevre duyarsa psikolojisi,ataerkil toplum olmamız vs. hepsi kadının bu tür durumlarda alacağı kararları etkiler.Keza kadının türban takması dahi gene aile baskısından kaynaklanır.Bunu yapan çok dindar bir baba olmayabilir sadece köylü bir toplumuz ve gelenek görenekler hala anadoluda insanların ilerlemesini etkiliyor.Onların oralarda baş kapatılır gerisi olmaz.Sen tarım reformlarını yapmazsan ,toprakların bölünmeye,her sene erozyonla dha da verimsizleşmeye devam ederse ve köylün gün geçtikçe daha da kötü duruma düşerse aç kalırsa sen ne o kız çocuklarını onların elinden alıp okula gönderebilirsin nede onlara ekonomik özgürlük kazandırabilirsin.O adamda bu şekilde ezik bireyler yetiştirmeye devam eder.Sonrasında da zaten "kaynana" terörü yaşanır....Bence hepsi birbirlerine bağlı olaylar.Bu kadının ses çıkarmaması ne diniyle ilgili ne başındaki örtüyle...

Replied on: 09/23/2006 16:51:28
"O halde söylemlerine de, eylemlerine de dikkat etmek zorundadır. Çünkü ’kendisi’ değildir artık. ’Sıradan bir fert’ olmaktan çıkmıştır."
Evet gardı düşen erkek cemaati, o acı gerçeği demir bir yumruk gibi türbanlı kadının suratına indirmektedir:
"Sen bir fert olamazsın."
İsterseniz bugünün Türkçesine de çevireyim.
"Kadının birey olma hakkı yoktur."

burada da lafı bence tersinden anlamış bence burda yazar kadına:sen artık normal bir fert değil...dini için savaşan bir mücahitsin diyor ve ona bir şekilde daha üst, diğer kadınlardan farklı bir rol biçiyor,kısacası gazı veriyor.Diğer yandan da alt metinde:bak sen mücahitsin düzgün davran,çocuklarını bizim için yetiştir,beyin ne derse onu yap,ele güne dinimize ters işler yaptı dedirtme,güçlü ol diyor böylece kadın kendini ezik hissetmeyecek aksine kendisini mücahit gören bu yaza minnet duyacak ve dini için daha da çok çalışacak daha da çok boyun eğecek.

Replied on: 09/23/2006 17:23:01
erkeklerle kayalıklarda sevişebiliyor da sakız mı çiğneyemeyecek. öyle bir çiğnerki...

Replied on: 09/23/2006 18:37:56
bence türkiyede seks devrimi olmalı o zaman herşey çözülücek. bakire kız kalmasın türkiyenin hiç bi derdi olmaz:)

united we stand

Reply author: makaryus
Replied on: 09/23/2006 19:49:00
quote:
Originally posted by dreamweaver

bence türkiyede seks devrimi olmalı o zaman herşey çözülücek. bakire kız kalmasın türkiyenin hiç bi derdi olmaz:)

united we stand

biz orta 3'e giderken de boyle derdik. haklilik payi var tabi...

Neşeli dostunuz

Reply author: milk
Replied on: 09/23/2006 19:57:24
erkekler ailelerinden insanlarında sex hayatı olabiliceğini kabullense
tomlumsal baskı kalksa, insanın cinsel hayatı sosyal hayatını ya da iş hayatını belirlemese
erkeklerin "benim sevgilim bakire olmalı" takıntısı kalksa
kadınlar da özgürce cinselliğini yaşayan cinstaşlarına orospu demekten vazgeçse

biraz düzelir

küstüm

Replied on: 09/23/2006 20:03:52
Ayrıca Türbanı takan ama dinin gerektirdiği gibi yaşamayan, inanır gözüküp inanmayan münafıkların ( ki münafıklar Kuran'a göre inançsızlardan daha ağır cezalandırılırlar) suçu benim gözümde %30.

O kız türbanını takıp, sonra kayalıklarda yiyişmek zorunda kalıyorsa, zorla takmıştır o türbanı.
Bunun suçlusu ailesi, çevresidir.
Diyeceksiniz ki.. e takmasın, baş kaldırsın.
Bence şu forumda ailesine siktiri çekip evden ayrılcak 5 tane bile adam yoktur.. kız nasıl yapsın?
Sosyal güvencesi mi var?
Kolay iş mi bulacak?
İş bulana kadar nasıl geçinecek?
Ev bulana kadar nerde kalıcak?
Ailesi ile ilişkileri ne olacak? Annesini babasını bir daha görmemek kolay mı?
Sevdikleri dostları ona sırt çevirecek, hayattaki herkesini kaybetmek kolay mı?
Bu hayatta 22 yaşında pat die yapayalnız kalmak...

Bence "hehe kaşarlar hem türban takıyorlar hem orda burda zitişiyorlar" diye dalga geçmektense düştükleri duruma üzülmek lazım. Yaşadıkları çelişkiler, içinde bulundukları durum oldukça acınası.

küstüm

Replied on: 09/23/2006 21:45:18
Günümüz Türkiye'sinde bu söylediklerinin gerçekleşmesi çok zor. Umarım farkındasındır, her erkeğin 'bakire' kız sevdası vardır. Birinden şöyle bir şey duymuştum aktarayım (aman yanlış anlaşılmasın lütfen, burada olayları başka başka yerlere çekmeye meyilli arkadaşlar var), şöyle demişti, ''Ahmet'in altına yat, Ali'nin altına yat, Mehmet'in altına yat, sonra gel benim altıma yat! Olmaz öyle şey.''

Kendi açısından haklı, bekaret halen tabu ve tabu olmaktan da kurtulamayacak.

Edit: Alıntıda yer alan isimler şu an aklıma gelen ve yaygın olarak kullanılan isimler oldukları için yazdım, yanlış anlama olmasın. Duyduğum isimler başkaydı, hatırlayamadığım için böyle yazdım, eleman galiba sevgilisinin önceki birlikteliklerini fazla kafaya takmıştı.

Replied on: 09/23/2006 21:57:11
ya kızlar başkaldırsa yapsalar biz ne diyebilirzki:) bundan sonra oraya değil başka şeylere bakarız mis olur:)

united we stand

Reply author: anna morgan
Replied on: 09/23/2006 22:16:36
quote:
Originally posted by Schizophrenia

Günümüz Türkiye'sinde bu söylediklerinin gerçekleşmesi çok zor. Umarım farkındasındır, her erkeğin 'bakire' kız sevdası vardır. Birinden şöyle bir şey duymuştum aktarayım (aman yanlış anlaşılmasın lütfen, burada olayları başka başka yerlere çekmeye meyilli arkadaşlar var), şöyle demişti, ''Ahmet'in altına yat, Ali'nin altına yat, Mehmet'in altına yat, sonra gel benim altıma yat! Olmaz öyle şey.''

Reply author: Deinnorra
Replied on: 09/23/2006 22:42:52
bakire kız şartlı erkekler bakir diillerse cidden garip bakıyorum. çirkin bi erkeğin güzel kız şartı koyması ya da fakir bi insanın zengin sevgili şartı koyması kadar bile doğal karşılıyamıyorum. çünkü bekaret muhabbetini insan özgür iradesiyle seçiyo.(yani çoğu zaman) karşıdan farklısını istemek tam anlamıyla garip.

ps: ne bakire kız ne de bakir erkeğin bi çekiciliği yok gözümde

"alinin altına girsin ahmetin altına girsin sonra benim de mi altıma girsin" nasıl bir mantıktır, kendi çapında haklıysa o nasıl bir çaptır, tanrım.. benden önce aşık olduğu diğer insanların gözlerine nasıl baktığını bile düşünsem kötü hissederim tabii ki. (hatta "bile"si fazla oldu) ama hiç aşık olmamış birini de aramam, hatta bulursam garipserim, sorun var derim. insanlar içinde yaşadıkları doğayı kavramaya bakmalılar bence acilen

in need of a fix called innocence

Replied on: 09/23/2006 22:45:00
quote:
Originally posted by anna morgan

quote:
Originally posted by Schizophrenia

oy oy kızarlarmışlarda:D

united we stand

Replied on: 09/23/2006 22:46:36
he bi de.. ilk olmak diil son olmak önemlidir illa bişey diliyceksek (ki bu da şart olamaz, dilek olabilir). kaç yaşına geldik be yahu.

Replied on: 09/23/2006 22:50:44
hiç kızmayın böyle düşünenler ve hatta daha kötü düşünenler de var, böyle, burası Türkiye, yavaş yavaş alışın, ne dersiniz.

Replied on: 09/23/2006 22:53:19
kimlerin alışması gerektiini zaman göstericek derim ben kendi adıma :)

Replied on: 09/23/2006 23:10:24
bencede erkekler alışmalı.. kızlar neye alışcakki sevdiğin biriyle olduktan sonra suçlanmak kadar saçma bişey olamaz.. ama bu zor işte.. erkekler içinde kolay değil sürekli seks düşünüp ama aynı şeyi etrafından bi kıza anne,kız kardeş,kuzen vs için düşünmek.. öle yetişmişler.. ama işte bence bunun en kolay yolu şok etkisi:) ama büyük bi şok anca belki kabullenir insanlar..

united we stand

Replied on: 09/23/2006 23:17:34
quote:
Originally posted by dreamweaver

bencede erkekler alışmalı.. kızlar neye alışcakki sevdiğin biriyle olduktan sonra suçlanmak kadar saçma bişey olamaz.. ama bu zor işte.. erkekler içinde kolay değil sürekli seks düşünüp ama aynı şeyi etrafından bi kıza anne,kız kardeş,kuzen vs için düşünmek.. öle yetişmişler.. ama işte bence bunun en kolay yolu şok etkisi:) ama büyük bi şok anca belki kabullenir insanlar..

united we stand

+++repp işte konuyu bağlayan ve bitiren entry.

Reply author: honour
Replied on: 09/23/2006 23:39:44
quote:

ben de aynı şeyleri düşünüyorum türbanlı görünce. hatta benim böyle bir fantezim bile var.

2006 Mercury Müzik Ödülü

Replied on: 09/23/2006 23:43:36
quote:
Originally posted by honour

quote:

ben de aynı şeyleri düşünüyorum türbanlı görünce. hatta benim böyle bir fantezim bile var.

2006 Mercury Müzik Ödülü

şahit oldum bu tarz bişiye.
kara çarşaflının tekini hırsızlık suçundan karakola görütüolar ve içinde hiç bişi yok iç çamaşırdan başka.
bu mudur?
bu dur.işte bu kaddar!

Reply author: Mega Volkan
Replied on: 09/23/2006 23:44:15
belirli bir kültürden gelip de dediğiniz yola girmek en azından şu yüzyıl için çok zor. bunun modernlikle zaten alakası yok. arada sadece çok ince bir çizgi var. ortalayamadığınız zaman, şu "eş değiştirmekten" filan da faydalanabilirsiniz. Erkek karşı tarafın karısını, karşı tarafın kocası da karınızı sikecek. böyle aynı ortamda inleşeceksiniz. Hayalini kurun? nasıl keyifli değil mi? oh oh

Manowar, Manowar, Living On The Road...

Replied on: 09/23/2006 23:56:44
oraya çekme işte konuyu hala namus cinayetleri var elini tuttu diye kızın ne kadar tokat yedi çocuk geçen ayıp bunlar cık cık.. sonra herkesin içinde bence çatur çutur yapma isteği var kiminin imkanı var kiminin yok kimi tutuyo kendini kimi salıyo vs vs.. ben özgürlük istiyorum yoksa gidicem yakın zamanda..

united we stand

Replied on: 09/23/2006 23:58:44
yuh be konunun başlığına bakın bide son mesajlara bakın.. işte sizinle bu konu bu sebeple konuşulmaz...

Reply author: anna morgan
Replied on: 09/24/2006 17:48:38
quote:
Originally posted by blackvelvet

quote:
Originally posted by honour

quote:

şahit oldum bu tarz bişiye.
kara çarşaflının tekini hırsızlık suçundan karakola görütüolar ve içinde hiç bişi yok iç çamaşırdan başka.
bu mudur?
bu dur.işte bu kaddar!

carsafinin altinda niye ic camasiri disinda bi sey olsun ki? mesela siz kiyafetinizin altina ikinci bi kiyafet daha mi giyiyosunuz? carsafin altina dogal olarak bizim gibi ic camasiri giyecekler.

Replied on: 09/24/2006 18:21:49
bi yere gittiklerinde çarşafı çıkarıp oturuyolar yannız.. sen tabi misafirlikte iç çamaşırıyla oturmayı seviyosan bişey diyemem...

Reply author: honour
Replied on: 09/24/2006 19:14:07
bu yaklaşım çok iyimser olmuş. üzerlerine sadece kara çarşaf giyemezler. neden dersen, git onlara sor derim ama bu durum böledir. haa bi de şöle bi durum vardır.. işte bizim fantezimizde budur;

http://img149.imageshack.us/my.php?image=1434442908mx5.jpg

2006 Mercury Müzik Ödülü

Reply author: _Aslı_
Replied on: 09/24/2006 22:24:20
ben şuraya takıldım:

quote:
Originally posted by rocktuel

Altında, başörtüsünü masum bir inanç sembolü olarak sunmaya çalışan Başbakan ve çevresini bile çıldırtacak bir tarif:

"Başörtüsü ve çarşaf bir semboldür. Evet İslam’ın sembolüdür. Onu başında taşıyan her kadın ve kız, bir tercih koymuştur ortaya.

Sıradan bir kadın/kız olmadığını, bir misyon yüklendiğini bütün dünyaya deklare etmiştir."

Hani üniversite kapısındaki o kızların başındaki türban masum birer inanç sembolüydü?

O tırnak içine aldıkları, siyah karakterlerle gözümüzün içine soktukları "misyon" acaba nedir?

islamı seçtiğini,kurallarını kabullendiğini belirten bir sembolü kullanmak,masum bir inanç sembolü değil mi?
misyon dediğin nedir,ayıp birşey mi?
benim ramazanda oruç tutmama hakkım kadar onların da başlarını örtme hakları var.
benim mini etekle dekolteyle okula gitme hakkım kadar onların da baş örtüsüyle eğitim almaya hakları var.
hala bu salak konuyu tartışıyoruz;çünkü evet biz 3. dünya ülkesiyiz,biz kendimiz gibi düşünmeyenlere tahammül edemiyoruz,birileri bizim gibi olmazsa olmama sebepleri üstüne kulp uydurup salak salak gündemler yaratıyoruz,biz aslında insan haklarından falan HİÇ anlamıyoruz.

ha,zorla türban takanlar için de geçerli bu durum,onları buna zorlayanlar da ne yazık ki cahiller,aslında dinden imandan haberleri yok.
herkesin inancı kendine,kimse kimsenin inancına,ve inancından dolayı yaptıklarına karışmamalı.hımmm tabii ki burda satanistlerin kedi kesmesinden de bahsetmiyoruz,başa takılan bi örtüden bahsediyoruz.kime ne zararı var? onlar başlarını örtünce radyasyondan kanser mi oluyoruz? hayır. bana gereksiz/mantıksız gelmesi,onların takmaması gerektiği anlamına gelmez.

http://www.myspace.com/kodist
http://www.myspace.com/asli

Replied on: 09/24/2006 23:00:42
başörtüsü namustur!

united we stand

Reply author: kermit
Replied on: 09/25/2006 11:42:28
İşte din ile gelenk görenekleri karıştırırsanız böyle komik duruma düşersiniz. Niçin kapanır bir kadın islamiyette. Asıl amaç dikkat çekmemek yani kendisi için mahrem olan erkeği cinsel anmlamda tahrik etmemektir. Ama bugün pek çok genç kızımız/kadınımız ailelerinin zoruyla başörtüsü taktıkları için böyle komik duruma düşüyorlar.Ama türk gençleri yalnız bu konuda komik duruma düşmüyorlar. Etrafımızda komik olan pek çok insan var. Yaşamak istedikleri hayat ile sosyal çevrelerinin üzerlerinde kurdukları baskı nedeniyle bocalayıp ne yapacağını şaşıran pek çok genç var.Bırakın gençleri birçok yetişkin insan var.
Şimdi benim başıma zorla başörtüsü takarlarsa ve ben gerçekten iyi bir ahlak anlayışına sahih değilsem işte öyle gider ilk fırsat bulduğum yerde mesela mezarlıklarda öpüşürüm de sevişirim de, buna kimse engel olamaz, bu kişi için yakalanmadığı sürece bir sorun yoktur. Çünkü başörtüsünü takıp ailesinin istediği gibi bir kız olmuştur zaten ve o saatten sonra bu örtüyü bir kalkan olarak kullanıp pek çok yasağı gizlice işleyebilir.
Din bir vicdan meselesi. Sesini sürekli bastırdığımız vicdanımız aslında sadece dini konularda değil hayatımızın tüm safhasında yönlerdiriyor bizi. Eğer birşeyin doğru ya da yanlış olduğuna karar verdiyseniz ve bu kararın aksine davranıyorsanız vicdanınız vik vik ötmeye başlar,alarm verir. İçinizi bir huzursuzluk kaplar. Belki pek çok insanın adını koyamadığı karamsarlık duygusunun nedeni de tam olarak vicdani rahatsızlıktır. Yani kendi kararları doğrultusunda hareket edememek. Toplumun doğruları ile kişinin vicdanı apayrı yerdedir. Bu şüzden kişiler çatışırlar.
Yani kişi hayat kadını gibi yaşamayı kabullanmiş ve istemişse ya da hayatını hırsızlıkla ufak tefek çalıp çırpmalarla kazanmaya ya da şöyle diyeyim genel kabul görmüş doğruların dışında yaşamayı kabullemişse bu kişinin vicdanında hiçbir rahatsızlık göremezsiniz.Çünkü bu onun kendi seçimidir. Ve insanların seçimlerini ahlak seviyeleri belirler. Bu ahlak ta kişiden kişiye değişir. O zaman o sakız çiğnerse ne olur tartışması pek garip. YA da aslında sizin ahlaki yapınıza uymuyor da türbanlı bir kızın sakız çiğnemesi onun için mi tenkit ediyorsunuz. O zaman şöyle sorulmalı bir türbanlı kızdan ne beklenir ve niçin beklenir, kimin için bekliyorsunuz, kendi doğrularınız için mi tenkit ediyorsunuz, başkalırının doğruları için mi? Sizin için türban doğru mu ki, takanı eleştiriyorsunuz davranışları yüzünden?
Garip pek garip

//////////////
ne o öyle uzun uzun imzalar,sıkıldım yahu
/////////////////

Reply author: c-none
Replied on: 09/25/2006 15:31:13
o zaman sakız çiğneyen türbanlı bir de kocasından bakire olmadığı için dayak yesin gerdek gecesi, çıkan sonuç budur:)

izmirin gtüne kodum, öldü..

Replied on: 09/25/2006 16:36:12
Eh ibnedir geneldi türk erkeği kaldıramaz döver, hediye paketi gibi açılmamış olması şart,adam boyuna türbanlı almıyor,garantiye alıyor işini
ooooyyyyyy oyyyy

//////////////
/////////////////

Reply author: parya
Replied on: 09/26/2006 15:43:00
bence kimse sakız çiğnemesin ne o öle görüntü ve gürültü kirliliği cak cak!

"- Bu mudur yani?
-Üzgünüm bu kadar işte!
-Niye devam ediyoruz o zaman?
-Her Şeyden Vazgeçmeye Cesaretin Var Mı?
-..."

Reply author: intihar_muhendisi
Replied on: 09/26/2006 15:57:35
meşhur ekonomik kriz zamanında ''karides ile hangi şarap daha iyi gider'' tarzı yazılar yazan aydın doğanın köpeği ertuğruldan ne de hoş bir yazı. devam özkök devam...

Adorer..!

Replied on: 09/26/2006 16:47:33
Yasadışı "çiftleşim" in ekonomik bir getirisi olduğu sürece kukular ve pipiler özgür bırakılmayacaklar.Kukular ve pipilerin dini inançlarla gözden ırak köşelere sıkıştırılması,fantazi objesi haline getirilmesi,tutsak edilmesi (ne de enteresan) en çok da sevişme organları mafyası'larının işine yaramaktadır.Evet,pezemenkler de organ mafyasından sayılır.Bir insan el veya ayak organına aşina olduğu kadar mevzubahis organlara da aşina olduğunda iç ve dış giyim vücudu sadece dış etkilerden korumak ya da estetik maksatlı olacaktır (eldiven ve çorap gibin yane)İnsanlar için ekstra bir şey olmaktan çıkınca kuku ya da pipi görmek,kimse bir insanın türban takmasından ya da mini etek giymesinden şikayetçi olmayacaktır.Böyle bir durumda din varlığını korur mu korumaz mı bilinmez tabi.(bence korur gibi)Emin olduğum bi tek şey varsa o da kimsenin kukusunu hayatım boyunca ilahi ya da kutsal bir obje yahut bir değer olarak görmeyeceğimdir.Neyim ben pezemenk mi? :P:):D

insan algılayabildiği kadarını yaşar ve algılar çoğaltır güzelliği...(nejat slowson)

Replied on: 09/26/2006 23:37:56
kukuleta gibi olucak diyosun yani:)

united we stand

Replied on: 09/27/2006 10:20:54
Türbanlı kızın sakız çineme konusunu getirip kukulara bağlayan zihniyeti esefle kınıyorum, hepiniz kınandınızz

//////////////
/////////////////

Replied on: 09/27/2006 12:46:30
çiğner

Replied on: 09/27/2006 22:53:24
quote:
Originally posted by Deinnorra

çiğner

ciğnemişliği de var hatta...

Reply author: barbar
Replied on: 09/28/2006 08:25:03
ahah ankara nın meshur ASPAVA keba ve donercileri...
aspava, alla saglık para afiyet versin amin

Reply author: ChatJam
Replied on: 09/28/2006 11:31:42
quote:
Originally posted by Melinda

ben şuraya takıldım:
quote:
Originally posted by rocktuel

islamı seçtiğini,kurallarını kabullendiğini belirten bir sembolü kullanmak,masum bir inanç sembolü değil mi?
misyon dediğin nedir,ayıp birşey mi?
benim ramazanda oruç tutmama hakkım kadar onların da başlarını örtme hakları var.
benim mini etekle dekolteyle okula gitme hakkım kadar onların da baş örtüsüyle eğitim almaya hakları var.
hala bu salak konuyu tartışıyoruz;çünkü evet biz 3. dünya ülkesiyiz,biz kendimiz gibi düşünmeyenlere tahammül edemiyoruz,birileri bizim gibi olmazsa olmama sebepleri üstüne kulp uydurup salak salak gündemler yaratıyoruz,biz aslında insan haklarından falan HİÇ anlamıyoruz.

ha,zorla türban takanlar için de geçerli bu durum,onları buna zorlayanlar da ne yazık ki cahiller,aslında dinden imandan haberleri yok.
herkesin inancı kendine,kimse kimsenin inancına,ve inancından dolayı yaptıklarına karışmamalı.hımmm tabii ki burda satanistlerin kedi kesmesinden de bahsetmiyoruz,başa takılan bi örtüden bahsediyoruz.kime ne zararı var? onlar başlarını örtünce radyasyondan kanser mi oluyoruz? hayır. bana gereksiz/mantıksız gelmesi,onların takmaması gerektiği anlamına gelmez.

http://www.myspace.com/kodist
http://www.myspace.com/asli

şu mesajdan sonra topic'i kitleseniz de olurmuş.

Replied on: 09/28/2006 11:47:28
Sorun başörtüsünde değil, dincilerin ayrımcılığında.
İster istemez birisi "Biz dindarız, başımızı örteriz" diyince bazı sıfatları kendi özeline almış oluyor..
müslüman olmanın özellikleri nedir.
dürüst, namuslu, çalıp çırpmayan, temiz..

birisi "Başını örtenler müslümandır, dürüsttür, namusludur" dediği zaman otomatikman örtmeyenler namussuz vs vs.. oluyor.
Bu önlenemez birşey..
Sen bir insana "Başını örtüyorsun ama Allahın gtöznde değerin büyüyor, senin inancın böyle gerektiriyor, cennete gideceksin" dediğin zaman o kişi "peki ya örtünmeyenler nedir?" diye sorduğunda bunun cevabı nedir?
"Onlar istemiyorlar, onlar farklı" cevabı yeterli olucak mı?
hayır..
peki "fark ne?" diye sorulacak..
bu soruya verilecek cevap nedir?

nedir bizim onlardan farkımız?
Siz çocuğunuza biz laiğiz gibi açıklayabilirsiniz
ama karşı taraf "onlar günahkar, onlar kötü, onlar cehennemde yanıcak" gibi açıklıyor.

Normal ve inancını kendisi için yaşayan insanlar olsak başörtüsü sorun olmazdı, ama inancını toplumsal baskılar, ticaret gibi amaçlar yüzünden sürdüren bir toplum olduğumuz için sorun oluyor.
Çünkü baş örtüsü ve müslüman olmak çoğu insan için Allah ile kendisi arasında bir meseleden çok toplumdaki yerini belirlemek için kullandığı bir simge.

küstüm

Replied on: 09/29/2006 08:56:29
quote:
Originally posted by milk

İster istemez birisi "Biz dindarız, başımızı örteriz" diyince bazı sıfatları kendi özeline almış oluyor..

birisi "Başını örtenler müslümandır, dürüsttür, namusludur" dediği zaman otomatikman örtmeyenler namussuz vs vs.. oluyor.
Bu önlenemez birşey..
Sen bir insana "Başını örtüyorsun ama Allahın gtöznde değerin büyüyor, senin inancın böyle gerektiriyor, cennete gideceksin" dediğin zaman o kişi "peki ya örtünmeyenler nedir?" diye sorduğunda bunun cevabı nedir?
hayır..

ama karşı taraf "onlar günahkar, onlar kötü, onlar cehennemde yanıcak" gibi açıklıyor.

Normal ve inancını kendisi için yaşayan insanlar olsak başörtüsü sorun olmazdı, ama inancını toplumsal baskılar, ticaret gibi amaçlar yüzünden sürdüren bir toplum olduğumuz için sorun oluyor.
Çünkü baş örtüsü ve müslüman olmak çoğu insan için Allah ile kendisi arasında bir meseleden çok toplumdaki yerini belirlemek için kullandığı bir simge.

şu mesajdan sonra topic'i kitlemenin ne kadar anlamsız olduğu ortaya çıkmış olmuş.

Dusler ve Kabuslar
You are logged on as
rocktuel

Replied on: 09/29/2006 10:18:21
quote:

Bu önlenemez birşey..
hayır..

küstüm

bence böyle bir meseleyi "biz" ve "onlar" şeklinde iki kampa indirgeyerek yorumlamak yanlış olur. çünkü karşı taraftan baktığında rocktuel ile spider from mars aynı tarafta gibi görünür.

bu yüzden dincilerin veya dindarların ne düşündükleri umrumda değil. benim savunduğum şey özgürlük. türban özgürlüğü de bunun bir parçası. ve benim inancım da, o inanca sahip insanların bana bakışı da bundan bağımsız. ben de biliyorum, çarşamba mahallesine gittiğimde insanlar bana şeytanmışım gibi bakacaklar, laf da yiyeceğim, belki sopa da. ama böyle bir platformda bile yanlış anlaşılmak ya da anlaşılmamak söz konusuyken, bu o kadar da tuhaf gelmiyor.

kürt değilim ama kürtlerin davasıyla empati kurabiliyorum, eşcinsel değilim ama her türlü toplumsal hareketlerinde yanlarındayım, türban takmıyorum (!) ama birilerinin türban takma hakkını savunuyorum, metalci değilim ama satanizm muhabbetleri ortaya çıktığında aileme, komşuma karşı bunun tartışmasını da veriyorum.

dolayısıyla "biz" kimiz bilmiyorum. "onlar" kim onu da bilmiyorum. ben sadece türbandan da, azınlıklardan da daha büyük bir şeyin hayalini kuruyorum. özgürlüğün. o kadar.

Replied on: 09/29/2006 10:35:26
Şu yazdığına aynen katılıyorum, bende öyle hissediyorum :
"kürt değilim ama kürtlerin davasıyla empati kurabiliyorum, eşcinsel değilim ama her türlü toplumsal hareketlerinde yanlarındayım, türban takmıyorum (!) ama birilerinin türban takma hakkını savunuyorum, metalci değilim ama satanizm muhabbetleri ortaya çıktığında aileme, komşuma karşı bunun tartışmasını da veriyorum. "

Sorunda bu zaten..
çok ince bir çizgi..
(bu cümleyi onlar ve biz kullanmadan kurmakk çok zor olacak)
Eğer özgürlük anlayışımız herkesin istediğini istediği gibi yapmasıysa.. bu özgürlüğü "bizim gibi olmayanların özgürlüğünü kısıtlayacağız" diyenlerin kullanmasına karşı nasıl bir tavır sergilemek gerek?
İşte o noktada takılıyorum.

Kimsenin başını ötrmesine birşey demiyorum, rahatsız da olmuyorum. Nasıl bütün ülkelerde bazı grupların birlikte yaşadığı ve hayatın onların kurallarına göre düzenlenndiği bölgeler var.. istanbulda da aynılarının olmasını (hoşuma gitmese bile) yadırgamıyorum. Ancak Okuluma, benim yaşadığım yere, işime, kamusal alanlara da aynı kuralları getirmelerinden korkuyorum. Bir gün benimde çocuğum olduğunda onun okulda beyninin yıkanmasından, ramazanda oruç tutmadı diye dayak yemesinden korkuyorum.

İşte o gelişmeyi ne olnarın ne bizim özgürlüğümüzü kısıtladan nasıl durdurabiliriz... bilemiyorum.
Çünü özgürlüğü kullanma amaçlarımızın tamamen farklı.
Biz kendi hayatlarımızı istediğimiz gibi yaşamak için özgür olmak isterken bir takım kesinler özgürlüklerini baskı unusuru olarak kullanmak için elde etmek istiyor.

küstüm

Reply author: Dolares Umbridge
Replied on: 09/29/2006 11:38:37
chatjam söylediklerin gerçekten çok doğru.

ve milk in taşıdığı şu endişe her gün benim de beynimi yiyor:

"Kimsenin başını ötrmesine birşey demiyorum, rahatsız da olmuyorum. Nasıl bütün ülkelerde bazı grupların birlikte yaşadığı ve hayatın onların kurallarına göre düzenlenndiği bölgeler var.. istanbulda da aynılarının olmasını (hoşuma gitmese bile) yadırgamıyorum. Ancak Okuluma, benim yaşadığım yere, işime, kamusal alanlara da aynı kuralları getirmelerinden korkuyorum. Bir gün benimde çocuğum olduğunda onun okulda beyninin yıkanmasından, ramazanda oruç tutmadı diye dayak yemesinden korkuyorum."

bu endişe yüzünden acaba öyle bir şey olursa ne yaparım sorusuna cevap bulmak için kendimi yiyorum öyle bir şey olarsa bir çözüm bulabilecek myiiz onu da bilemiyorum
bir süre eğer bunlr dayatılırsa başka bir ülkenin vatandaşlığına geçmeyi düşünüp ülkeler hakkında araştırmalar yaptığım zamanlar bile oldu
bilmiyorum belki de ben fazla uç düşüncelerde geziniyorum ama geleceğe de güvenemiyorum

MEYAN KÖKÜ

Replied on: 09/29/2006 12:48:46
Onlarda "bu kafirler çocuklarımızı dinden imandan çıkarıcaklar, kötü yola sokucaklar, değerlerini unutturacaklar" diye endişe ediyorlar : )

küstüm

Replied on: 09/29/2006 12:53:07
:)

Replied on: 09/29/2006 14:18:37
Erkekler de türban taksınlar.Böyle bi zorunluluk getirilsin.Ceza-î müeyyidesi falan olsun.Bi seneye kalmadan türban tartışması biter.Bitti-gitti...

Ya da daha garantili çözüm önerileri de var bende...Mesela bütün kadınlar memelerini kessinler.Saçlarını da kısa kestirip makyaj yapmasınlar.Sonra kimse türban takıp takmadıkları ile ilgilenmeyecektir.Erkeklerin de cinsel uzuvları 5'er santim kısaltılsın...evet evet..Bütün sorunların kaynağı insanların çükleridir...(kadınların da çükü vardır)

Kim sallar türbanı o zaman.:P:D ahuahu Herkes "diğerleri" nin "kendisi gibi" olmasını istiyor.Oysa imkansız bişi.Diğerleri "başka" olduğu için "diğerleri" değil midir zaten?Başka olmasın diyoruz.Tek bir model yaratmaya çalışıyoruz.Evrimin bir parçası herhalde bu.Ben şahsen tanıdığım bi türbanlıya "sakız çiğner misin?" diye sordum "evet" dedi..(uzattığım sakızı da aldı hatta) sonra çiğnedi..Demek ki neymiş? türbanlı kadın sakız çiğnermiş..

Replied on: 09/29/2006 14:53:16
quote:
Originally posted by tupac_amaru

Erkekler de türban taksınlar.Böyle bi zorunluluk getirilsin.Ceza-î müeyyidesi falan olsun.Bi seneye kalmadan türban tartışması biter.Bitti-gitti...

evet ya.. bence de
erkeklerde de türban zorunluluğu, kadınlarda da 4 eş hakkı olsa.. bakın ne müslümanlık kalıo ne bişi

küstüm

Reply author: deli dumrul
Replied on: 09/29/2006 15:59:37
cici dindarlarla cici dindar olmayanlar LAİK bir ortamda kardeş kardeş yaşar aslında amaaa ah bi de kötü kalpli amcalar olmasa dimi ?

Ne kadar saf insanlar dünyada

ANIMAL

Replied on: 09/29/2006 16:55:21
yukardaki mesajları bi daha okudum.. kimse öyle birşey dememiş.
gözümden kaçan nedir?

küstüm

Reply author: Samael
Replied on: 09/29/2006 17:10:09
Üniversite'lerde Türban serbest bırakıldığında, türbanlı kızların(!), başı açı kızlara başlarını örtmeleri yönünde telkinde bulunmayacağını, zorlama yapmayacağını garanti edebilir misiniz.

Tam tersi yani başı açık kızların, başları örtülü kızlara(!), başlarını açmaları konusunda zorlama ve telkinde bulunmayacaklarını pekala hepimiz biliyoruz.

Türban, siyasi bir simge, eğitim'de ve devlet kademelerinde hiçbir şekilde bu bez parçasını takan insanlar olmamalı. Karafatma sürüleri.

Sen varmışsın gibi her gece ışığı kapatmadım
Gel gör ki, ben hala yokluğuna alışamadım
Şimdi eşim dostum beni hastayım sanıyor;
Yastayım hiç kimse bilmiyor.

Reply author: intihar_muhendisi
Replied on: 09/29/2006 17:18:37
quote:
Originally posted by Samael

Üniversite'lerde Türban serbest bırakıldığında, türbanlı kızların(!), başı açı kızlara başlarını örtmeleri yönünde telkinde bulunmayacağını, zorlama yapmayacağını garanti edebilir misiniz.

Tam tersi yani başı açık kızların, başları örtülü kızlara(!), başlarını açmaları konusunda zorlama ve telkinde bulunmayacaklarını pekala hepimiz biliyoruz.

Türban, siyasi bir simge, eğitim'de ve devlet kademelerinde hiçbir şekilde bu bez parçasını takan insanlar olmamalı. Karafatma sürüleri.

Başı açık kızlar neden kapalı kızlara ''başınızı açın'' diye telkinde bulunacak bu bir. iki kapalı kızlar , açık kızlara telkinde bulunsalar ne olacak ki ? eğer inanarak kapanmıyorsa ve başının açık olmasından rahatsız olmuyorsa neden başını kapatsın var mı böyle bir şey. Bunu da geçtim senin insanlara karafatma sürüleri bok böcekleri gibi lakaplar takmaya hiç mi hiç hakkın yok bunu da bil. Tahminimce 14-15 yaşlarında bir arkadaşsın ve çok gaza gelmişsin ben de bir şeyler yazayım demişsin. olsun bundan sonra azcık düşünerek yazarsın umarım imzasında ferhat göçer şarkısı olan samael nickli arkadaş..!

Adorer..!

Replied on: 09/29/2006 17:22:14
sakızlı türban, kadın çiğner mi? stop..all your base your base, they belong to us..

Replied on: 09/29/2006 17:24:54
quote:

sorun da bu zaten.
dincilerin dolaylı olarak söylediği de bu zaten.
Birgün hepiniz zike zike o türbanı takacaksınız.

Olayın başlangıcı bu
İnanç falan gerisi hikaye

ANIMAL

Reply author: Major Accident
Replied on: 09/29/2006 17:31:48
örtünmemek kadar örtünmek de haktır. kişi için neyin doğru neyin yanlış olduğu da kişinin kendisine kalmış bir şey. kamusal alanlarda kısıtlamalara elbette uyulmalı bunda sorun yok. bu konuda kısıtlamalar bence de olmalı.
başörtüsü, türban ya da çarşaf gayet de siyasi anlamlı olabilir, bunda da bir sorun yok zaten. bu bir kimliktir. üstelik kimi zaman islam, yahudilere ve hristiyanlara göre çok daha lightdır. avrupa'da din devleti yoktur, ama pazar kiliseye, cumartesi sinegoga mutlaka gidilir. yeminli ifadeler incile el basılarak yapılır. ama nedense en akıllı millet bizizdir ve herşeyin doğrusunu da bizler biliriz ya, onlar dinci olmaz, türban takan türkler dinci olur.
milk kendi korkusunda haklı, ama onlar da kendi çocukları açısından bakınca haklı. onlar da kızlarının açılmasından korkabilir, bundan doğal ne var? kişisel haklar her zaman bireyin kendi insiyatifine bırakılmalı, ben "doğrusu budur" diye birilerinin peşinden gitmek zorunda değilim, kimse de değil.
dini inançlarım yok ama dine inanlara inancım var. ambalaja değil, içindekine bakacaksınız, işin kuralı bu. sizin özgürlüğü kısıtlamamaya olan inancınız varsa bunu sonuna kadar savunacaksınız, onlar sizden nefret etse bile. bunun karşılığında siz de onlarınkini kısıtlamayı ister ve onları bunla tehdit ederseniz siz de onlar gibi olursunuz. inanca saygılı olmak neden bu kadar zor?

Replied on: 09/29/2006 18:32:35
quote:
Originally posted by mdma

örtünmemek kadar örtünmek de haktır. kişi için neyin doğru neyin yanlış olduğu da kişinin kendisine kalmış bir şey.
inanca saygılı olmak neden bu kadar zor?

inanca saygı.. işte bu kilit tabir... örtmeyen insan nası kendi isteğiyle örtmüyorsa örten de kendi isteğiyle örter... bu kadar basit bişeyi anlamak bu kadar mı zor..

Replied on: 09/29/2006 18:48:45
quote:
Originally posted by intihar_muhendisi

quote:

Başı açık kızlar neden kapalı kızlara ''başınızı açın'' diye telkinde bulunacak bu bir. iki kapalı kızlar , açık kızlara telkinde bulunsalar ne olacak ki ? eğer inanarak kapanmıyorsa ve başının açık olmasından rahatsız olmuyorsa neden başını kapatsın var mı böyle bir şey. Bunu da geçtim senin insanlara karafatma sürüleri bok böcekleri gibi lakaplar takmaya hiç mi hiç hakkın yok bunu da bil. Tahminimce 14-15 yaşlarında bir arkadaşsın ve çok gaza gelmişsin ben de bir şeyler yazayım demişsin. olsun bundan sonra azcık düşünerek yazarsın umarım imzasında ferhat göçer şarkısı olan samael nickli arkadaş..!

Adorer..!

Samael telkin konusunda haklı çünkü bu tip olaylar başıma çok geldi buna kesinlikle inanıyorum hiç bir başık açık türbanlı bir kıza açılması yönünde telkin vermez ama türbanlı arkadaslarımızın büyük bir bölümü bu konuda telkinler veriyor. Hatta yadırgıyorlar ve kişiyi rahatsız edici davranıslar ve sözler sergiliyorlar bu benim ve cevremdeki arkadaslarımın başına çok sık gelen bir şey.Biri sana neden başını örtmüyorsun cehennemde yanacaksın dediğinde ne düşünürsün? Ya da birisi bu şeyi daha 9 yaşındayken annen için söylese?
Ama "karafatma"lar konusunda Samael yanlış yapıyor ne olursa olsun bu şekilde nitelendirmemeli.
evet başımız açık diye kısa kollu vs. giyiyoruz diye aşağılandığımız bile oluyor ama bir günden bir güne türbanlı bir kadını başını örtüyor diye ne rahatsız ettim ne de yadırgadım benim tek istediğim de bu öldürecekmiş gibi bakmasınlar ya da sözler sarf etmesinler.

Reply author: corto maltese
Replied on: 09/29/2006 19:17:18
ınanclara sayglı olmak konsunda kımsenın problemı oldugunu sanmıyorum
bence sorum su bız laık toplum fıkrını ortunenlere ve ıslamı ınanca gore yasamı one cıkaranlara saygı gostermek ve bırlıkte ysamak olarak gorurken ortunen ve ınancları dogrultusunda yasayanalrın kendılerı dısındakılere karsı bole bır hosgoru barındırmaması
benı kımsenın turbalı olması yada ıslamı ınanclara gore yasaması rahatsız etmez ta kı benım hayat tarzım onlar tarafından mudahele gorene kadar eger kımse kımseye gereksız tepkıler vermeden hosgoru ıle yasanacaksa kım ne ısterse yapsın ama ben hosgorulu davranırken karsı taraf gıyım kusamımdan sacımdan kupemden dolayı bana tepkı vermeye kalkarsa denge orda bozulur
bu forumdan kac tanemız dıs gorunusumuzden kaynaklı toplum ıcınde rahatsız edıcı tepkılere maruz kalmadık e nıye kımse uzun saclılara , mını etek gıyenlere hosgorulu davranılsın demıyorda toplumdan gundelık hayatlarında hıc tepkı gormeden yasayabılen turbanlı ınsanlara hosgoru beklenıyor
hosgoru olacaksa herkesın tarzına karsı olmalı saygı gormek ıcın saygı duymayı ogrenmek lazım

"Her şeyin elektronik olduğu her şeyin ince ince hesaplandığı ve sanayicileştiği bir dünyada Corto Maltese gibi birinin yeri yoktur."

Reply author: SMITD
Replied on: 09/29/2006 19:22:57
penthesilea isimli kullanıcıya hitaben :sen belki görmediğin için bukadar kesin konuşuyorsun.
''hiç bir başık açık türbanlı bir kıza açılması yönünde telkin vermez'' bende, çevremde bunun aksini gördüm. , ne olacak şimdi :)
soruyorum ne olacak :)
neyse kusura bakmazsın artık

Replied on: 09/29/2006 19:32:54
quote:
Originally posted by intihar_muhendisi

quote:

Bir başka topic altında bugün bir arkadaşımızın başına sokakta sigara içtiği için talihisiz bir olay gelmiş, kendisine geçmiş olsun diliyorum. Sen bu insanlarla eşit eşit yaşamaya deva met anacım, ben kabul etmiyorum, AKP iktidarda olmadan önce böyle şeyler olur muydu? Bunuda bir düşün, sadece Türban değil sorun, rant, adam kayırmaca, ahlaksızlığın bini bin para, göya bu insanlar müslüman.

''Tahminimce 14-15 yaşlarında bir arkadaşsın ve çok gaza gelmişsin ben de bir şeyler yazayım demişsin. olsun bundan sonra azcık düşünerek yazarsın umarım imzasında ferhat göçer şarkısı olan samael nickli arkadaş..!''

İmzama ne yazacağım seni alakadar etmez, o kadar geniş müzik kültürüm var ki, Samael'de dinleyebiliyorum, Ferhat Göçer'de, insalarla dinledikleri müzikten dolayı alay etmiyorum, kişiliğin oluşmadıysa henüz bunun suçlusu ben değilim, benmişim gibi üzerime gelme!... Haydi canım, selametle.

Reply author: foreverr
Replied on: 09/29/2006 19:41:47
Samael
bence senin kisiliginin olusmadıgı kapalı bayanlara karafatma sürüsü gibi sacmasapan bir benzetme yapmandan belli oluyor.
Benim bircok acık arkadasım oldugu gibi kapalı arkadaslarımda var ki hic birinin bu tarz bir benzetmeyi haketmedigini düsünüyorum.

iyi sıhhatte olsunlar

Replied on: 09/29/2006 19:41:58
quote:
Originally posted by SMITD

penthesilea isimli kullanıcıya hitaben :sen belki görmediğin için bukadar kesin konuşuyorsun.
''hiç bir başık açık türbanlı bir kıza açılması yönünde telkin vermez'' bende, çevremde bunun aksini gördüm. , ne olacak şimdi :)

bişey olmaz ben sadece bi çok şehirde yaşadığım ve oralarda görmediğim için böyle diyorum yanlışım için özür dilerim.

benim tek istediğim beni rahatsız etmesin kimse.inançları doğrultusunda türban kullanmalara beni hiç mi hiç alakadar etmez açık olmak nasıl nasıl benim seçimimse o da onların seçimi
kardes kardes yaşalım yahu bu arada yukarıda bi arkadas akp iktidara gelmeden önce böle şeyler yoktu demiş haklı önceleri böyle şeyler yoktu çünkü insanlar artık iktidardan destek alıyorlar.ama bilelim ki ne zaman bu türban sorunu gündeme gelse bilin ki gizli şeyler dönüyor ortalıkta daha önce bununla ilgili bir yazı okumustum bularsam koyarım buraya da .

Replied on: 09/29/2006 19:46:42
quote:
Originally posted by foreverr

Samael
bence senin kisiliginin olusmadıgı kapalı bayanlara karafatma sürüsü gibi sacmasapan bir benzetme yapmandan belli oluyor.
Benim bircok acık arkadasım oldugu gibi kapalı arkadaslarımda var ki hic birinin bu tarz bir benzetmeyi haketmedigini düsünüyorum.

iyi sıhhatte olsunlar

:)

diyorum ya işte, siz çok çağdaş ve hoşgörülü insanlarsınız, devam ediniz, ben böyle çağdaş ve insan haklarına(!) saygılı olamıyorum sizler kadar. Sana kapalı arkadaşlarınla mutluluklar dilerim.

Replied on: 09/29/2006 19:57:38
Originally posted by duSk

bugün yürüyorum elimde sigara.. şişli'deyim. yobazın biri kırmızı ışıkta duruyordu, arabadan laf attı. "hepinizi müslüman yapıcaz, kapanacaksınız, o elindeki sigarayı da götüne sokiim, ramazanda içilir mi, oruç tut kafir". eveet... şimdi ben ne yaptım, dönüp arkamı gitmedim elbet. haha ettiğim küfürü ve yaptığım hareketleri buraya yazmıcam ancak küfür sonrası herif arabanın kapısını açtı ve dışarı çıktı hala söyleniyor, ben de yürüyorum yan gözle bakarak. tam o sırada yeşil yandı arkadaki arabalar kornaya basmaya başlayınca mecbur indiği gibi bindi ve mk diyerek yere tükürdü bastı gaza. hahaha burdan ona sktr diyorum tekrardan. bir sonraki isyanım dayakla sonuçlanacak kesin ahaha olsun taviz vermiyorum ve nefretimi direkt yüzlerine kusuyorum. oh be! gebermiştir umarım bir yerde kaza sonucu.

-----------------------------------------
Arkadaşımızın başına gelen talihsiz olay.

Replied on: 09/29/2006 19:59:03
quote:
Originally posted by penthesilea

quote:

bişey olmaz ben sadece bi çok şehirde yaşadığım ve oralarda görmediğim için böyle diyorum yanlışım için özür dilerim.

benim tek istediğim beni rahatsız etmesin kimse.inançları doğrultusunda türban kullanmalara beni hiç mi hiç alakadar etmez açık olmak nasıl nasıl benim seçimimse o da onların seçimi
kardes kardes yaşalım yahu bu arada yukarıda bi arkadas akp iktidara gelmeden önce böle şeyler yoktu demiş haklı önceleri böyle şeyler yoktu çünkü insanlar artık iktidardan destek alıyorlar.ama bilelim ki ne zaman bu türban sorunu gündeme gelse bilin ki gizli şeyler dönüyor ortalıkta daha önce bununla ilgili bir yazı okumustum bularsam koyarım buraya da .

sanırım akp konusunda haklısınız.
iyiki oy moy vermedim. :D
yoksa pişman olacaktım.ehehhee

Reply author: duSk
Replied on: 09/29/2006 20:04:48
quote:
Bir başka topic altında bugün bir arkadaşımızın başına sokakta sigara içtiği için talihisiz bir olay gelmiş, kendisine geçmiş olsun diliyorum.

lan hahaha ama o bugün olmadı neyse mersi. bugün başka şeyler oldu ehuahe her gün ayrı bir vukuat yaşıyorum dışarda.

görüş bildirmek istemiyorum konuyla ilgili yoksa sonu olmayan polemiğe girilir diye düşünüyorum bu okuduklarımdan sonra ki hiç uğraşamam şimdi. belki sonra..

Let's drift away...

Replied on: 09/29/2006 20:33:36
cakkıdı cakkıdı öyle de bi oynaşırlarki

Reply author: whiplash
Replied on: 09/29/2006 22:07:23
Hepimizi müslüman yapacakmış vay be ne azim var bu salak herifte siktirsin gitsinde ülkesinin boktan durumu ile ilgilensin piç.Şerefe soğuk bir bira yudumlayanlara.

Misanthrope
Kanla boyadığınız dört duvar içinde ben nasıl kaçacağım sizin gibi pisliklerden?

Replied on: 09/29/2006 23:04:27
quote:
Originally posted by vipercann

[quote]Originally posted by mdma

inanca saygı.. işte bu kilit tabir... örtmeyen insan nası kendi isteğiyle örtmüyorsa örten de kendi isteğiyle örter... bu kadar basit bişeyi anlamak bu kadar mı zor..

Bunu inanarak yazdıysan türkiyenin gerçeklerinden hiç ama hiç haberin yok demektir.
Aile baskısı, maddi sorunlar ve benzeri durumlar yüzünden türban takmak zorunda kalan o kadar çok kadın varken, nasıl böyle birşey söylersin?

küstüm

Replied on: 09/29/2006 23:18:47
Her iki tarafta korkmuş, zaten korku olmasa bu çatışmalar da olmaz.

karşılıklı kısıtlama ve değiştirme çabaları insanın doğası gereği mutlaka olucaktır.
Sanırım bu noktada güçlü ve tarafsız bir otorite lazım.
Kadına sosyal güvence verebilecek ki, ailesinin baskısından kaçıp türban takmadan okuluna gidebilsin.
Baskı altında kalan birisi gidip istediği gibi haklarını arayabilsin.

Bir de tabiki batı ülkelerin dine bakışı ile bizim ki farklı. Onların dinden bir korkusu yok. Anayasal düzeni yıkıp yerine engizisyon mahkemeleri açılması korkusu yok, günlük hayatlarının dini kurallara bağlanıp bütün düzenlerinin değişlmesi korkusu yok, "Ya içki ime hakkı mı elimden alırlarsa" korkusu yok, pazar günü kiliseye gitmeyince mahallenin gençleri tarafından dövülme korkusu yok : )

küstüm

Replied on: 09/29/2006 23:23:33
28 şubattan önce bu insanlar istediklerini yüksek sesle söylüyorlardı şimdi değişen tek şey sesleri alçak fakat niyetleri değişmedi.Türbanı savunan insanları onlarla birarada ayni sitede yaşamaya davet ediyorum bakalım azınlıkta kalınca(!) şimdi sahip oldukları yaşamların ne kadarına sahip oluyorlar veya sahip olmak için neler yapmaları gerekiyor? 1991 yılında Sakarya TEK lojmanlarında bizim ailecek bir deneyimimiz olmuştu ve 9 ayda oradan siktirip gitmek zorunda kalmıştık umarım sizlerde bu onura sahip olursunuz çok ayrıcalıklı birşey.

Misanthrope
Kanla boyadığınız dört duvar içinde ben nasıl kaçacağım sizin gibi pisliklerden?

Replied on: 09/29/2006 23:43:33
Türbanlı öğrencilere karşı değilim.. ama bir sonraki adım ne olucak

Türbanlı ilkokul hocaları.. siz kabul eder misiniz 6 yaşındaki çocuğunuza türbanlı hoca gelicek..
normal hocalık yapacağına, din propagandası yapmayacağına inanıyor musunuz?

Ya da türbanlı doktor... erkeksiniz, namahremsiniz diye acil serviste sizi tedavi etmezse (rocktuel böyle bir olayın tanığı sanırım, kendisi anlatsın. daha önce forumda yazmıştı)

Türbanlı biyoloji hocasına ne demeli? Benim biyoloji hocam rahibeydi ama bir dönem darwin teorsi dersi verdi. Siz inanıyor musunuz ki şimdi onlar biyoloji dersi verse darwin den bahsedecekler?

Eşcinseller ve haklarından bahsediyoruz. Eşcinselliği en büyük günahlardan sayan insanlar, nasıl olup eşcinsellere saygı gösterecekler (daha laikler bile gösteremezken..)

Daha bir sürü örnek verilebilir. Türban tek başına sorun değil zaten. Takan taksın ama günlük hayata etkisi nedir, ne olur..

Aynı endişeler karşı taraf içinde geçerlidir muhakkak.

bence.. "herkese saygı, hepimiz istediğimiz gibi yaşamalıyız" demek çok güzel, çok da doğru.
Fok balıkları ölmesin, kaplanların soyu tükenmesin, bütün dünya kardeş olsun... hepsi çok güzel zaten. Ama gerçek hayatta böyle olmadığını hepimiz biliyoruz.

İşte anca kendi hayatlarımızda elimizden geldiğince hoşgörülü oluruz. Benim türbanlı arkadaşım olur, iş yerinde konuşuruz, komşum olur yemek yeriz. Türbanlı olmasamda bir hacı amca otobüste bana yer verir, kardeş kardeş gideriz. Ama işler ciddileştikçe sorunlar çıkacaktır.

küstüm

Replied on: 09/30/2006 01:09:42
quote:

quote:

Bunu inanarak yazdıysan türkiyenin gerçeklerinden hiç ama hiç haberin yok demektir.
Aile baskısı, maddi sorunlar ve benzeri durumlar yüzünden türban takmak zorunda kalan o kadar çok kadın varken, nasıl böyle birşey söylersin?

küstüm

bu arada eşinden boşanıp dul kalan insanlar kötü gözle bakmasın diye kapananlar da var...ve daha neler neler...

Reply author: KingCrimson
Replied on: 09/30/2006 03:39:08
quote:

Türbanlı ilkokul hocaları.. siz kabul eder misiniz 6 yaşındaki çocuğunuza türbanlı hoca gelicek..

Ya da türbanlı doktor... erkeksiniz, namahremsiniz diye acil serviste sizi tedavi etmezse (rocktuel böyle bir olayın tanığı sanırım, kendisi anlatsın. daha önce forumda yazmıştı)

Türbanlı biyoloji hocasına ne demeli? Benim biyoloji hocam rahibeydi ama bir dönem darwin teorsi dersi verdi. Siz inanıyor musunuz ki şimdi onlar biyoloji dersi verse darwin den bahsedecekler?

Eşcinseller ve haklarından bahsediyoruz. Eşcinselliği en büyük günahlardan sayan insanlar, nasıl olup eşcinsellere saygı gösterecekler (daha laikler bile gösteremezken..)

Daha bir sürü örnek verilebilir. Türban tek başına sorun değil zaten. Takan taksın ama günlük hayata etkisi nedir, ne olur..

bence.. "herkese saygı, hepimiz istediğimiz gibi yaşamalıyız" demek çok güzel, çok da doğru.
Fok balıkları ölmesin, kaplanların soyu tükenmesin, bütün dünya kardeş olsun... hepsi çok güzel zaten. Ama gerçek hayatta böyle olmadığını hepimiz biliyoruz.

İşte anca kendi hayatlarımızda elimizden geldiğince hoşgörülü oluruz. Benim türbanlı arkadaşım olur, iş yerinde konuşuruz, komşum olur yemek yeriz. Türbanlı olmasamda bir hacı amca otobüste bana yer verir, kardeş kardeş gideriz. Ama işler ciddileştikçe sorunlar çıkacaktır.

küstüm

bravo! bu topak içinde ki en doğru yazılardan birisi, geleceği bir nebze düşünerekten yazılmış yazılardan..

şimdiye dek bu topakta yazılanlardan da belli oluyor ki(bir çoğunun bu olayı sadece bir
inanç meselesi görmesini görmezsek tabii!) sorun türban falan değil.şimdi benim yaşadığım bazı olayları, deneyimleri anlatacağım. Birçoğumuz bilir, bu ülkede fettulah hoca muhabbetini, hoca efendi falan. Bunun beraberinde ortaokul ve lise yıllarında, özellikle bu son 10 yılda, abiler ve ablalar muhabbetini(isme bak mk). veletler ortaokula başladığında, liseli abileri tarafından, üniversiteli abilerinin evlerine çağrılırlar. Neden? ders çalışmak ve benzeri faaliyetler için, teklif gayet iyi niyetli bir tekliftir, veletlerin bir çoğuda bu iyi niyete kapılıp giderler, hele birde dersleri kötü ise, şanslarını denerler. bu evlerde gerçektende üniversiteli abilerimiz, kendinden küçüklere ders çalıştırırlar. genelde bu evlerde 3 yada 4 üni.li abi kalır.Tabi ders çalışmanın yanında ders çalışmanın yoğunluğunda olduğu kadarda, dini aktivitilerde bulunulur ve küçük veletlere dini yönden yapmaları gerekenler zamanla anlatılmaya başlanır, yeni birisi iseniz, böyle konulara hiç girilmez, önce ayağınızın alışması gerek çünkü ortama.tabii bu ortaokullu veletler için o kadar uzun sürmez, bir çoğu kolayca alışır bu evlere, gidip gelmeye, ders çalışmaya. gerçektende veletler bir süre sonra bu evleri, okul dışında ki eğitimleri için yararlı bir merkez haline dönüştüğünün farkında varırlar. Çünkü burda gerçekten iyi niyetli bir şekilde, veletlere özel ders gibi, dersler verilir, ödevlerine yardımcı olunur. Tabii bu sıralarda, veledin durumuna göre, dini konularda da eğitim belli bir zamandan sonra başlar ve gittikçe yoğunlaşmaya başlar.

ortaokul yıllarımda bir çok defa bu evlere gelmem için tekliflerde bulunmuştu bazı benden büyük insanlar, hatta bazıları uyuşturucu satıcıları gibi, okul çıkışlarında öğrenci avı operasyonunda bulunurlar =) . Fakat bu evlerle tanışmam lise yıllarında oldu, lise de sıra arkadaşımda bu topluluğun, aktif birer üyesi olarak, bende bazı bilgiler alıyordum ondan. Tabii sevgili sıra arkadaşımın benim dini konularda ki düşüncelerimden bir haberi yoktu. Gayet mülayim takılıyordum =) . Sonra merakımı gidermek için bu evlere gitmek istedim. Bu arada teklifler lise de okuyanlarda pek olmaz. Zaten liseye giden veletlerin bir çoğu bu durumdan haberdardır. isteyen gider isteyen gitmez, asıl teklif olayı, ortaokulda olur.Neyse, sonrasında bu sevgili abilere gitmeye başladım, nitekim bu evlere takılan veletlerde gayet derslerde başarılı insanlardı, bende pek fazla başarılı bir öğrenci olmayaraktan, bir deneyelim dedim =) iyi ki denemişim, herşeyi burada anlatamayacağım, bir çok şey yaşadım, duydum, gördüm. bunları yaşadığım için o zaman ki düşüncelerimde ne kadar haklı olduğumu bir kez daha kendime kanıtlamış oldum onların arasında. Abilere evlerine takılmaya başladıkça, amaçları, hedefleri hakkında, daha çok bilgi sahibi oluyorsunuz, tabii bu sizin, onlara karşı sadık olmanıza da bağlı, buda onların evlerine düzenli olarak takılmaktan, dini aktivitelerine, katılmaktan, toplanıp sultanahmette, köfte yemeye gitmek gibi şeylerle oluyor =). Özellikle bir çok müslümanın, müslüman olduğunu hatırladığını ramazan ayında, onlarla vakit geçirmeniz, onlara karşı sadık olduğunuzu belli etmeniz
açısından çok önemlidir.

Amaçlarına gelecek olursak, bu insanlar gerçekten çok iyi hazırlanmış bi plan üzerinden gidip, bünyelerine kattıkları, veletleri yetiştirip, istedikleri kıvama getirip( hem düşünceleri açısından, hem veledin davranışları açısından, hemde veledin, ileride iyi bir
abi olup olmamasına göre ), bu veletleri ileride, kendi istedikleri sistemde, türkiyeyi yönetecek bi yönetici durumlarına getirmek. Yani kısacası, bu adamlar yönetimi ellerine almak için örgütleniyorlar. Ayrıca işin eğitim kısmını oldukça takdir ediyorum, gerçekten bu
konuda okul eğitimini aşan başarılarda bulunuyorlar, devletten beklediğimiz şeyleri gayet onlar veletlere veriyorlar, neler gibi mi ? Öncelikle veledin ayağını iyice alıştırdıktan, gerçekten velete okumayı öğretiyorlar, yani okulda tek başına nasıl öğreneceğini, problemini kendi başına nasıl çözeceğini iyice öğretiyorlar, bu yüzden veletleri ortaokuldan itibaren bünyelerine alıp, onlarla birlikte 6-7 senelik bir eğitime başlıyolar. Bir dershane gibi
düşünebilirsiniz ama bedeva, işin iyi tarafı bu. Bu konuda iş ciddiye bindikçe, çocuğun ayağı iyice alıştıktan sonra, ailesininde desteği alınarak, bu eğitime rahat şekilde devam ediyorlar, tabii bir taraftan dini aktivitelerinde, eğitimlerinde aynı yoğunlukta
verildiğini unutmayalım. Bu eğitim ciddi bi şekilde, velet lise 3 e gelene kadar sürüyor. Artık genç öss ye girecektir ve mutlak kazanması gereklidir, bu konuda herşey yapılıyor. Veled bir yurda yönlendiriliyor ve birde dershaneye, dershane tahmin edebilceğiniz gibi FEM dershanesi. Şimdi kilit noktaya geliyoruz, işin maddi boyutu. Siz zaten ortaokuldan beridir, abilere takılan birisi iseniz, yurtta, dershanede çok düşük rakamlarda oluyor. Ha ona da mı
imkan yok ailenin, o zaman bedava okuyabilme imkanınız vardır. Bir arkadaşımın aracılığı ile bu yolu kullanarak 500 ytl ye 1 seneliğine dershaneye gidecektim hatta =) son anda vazgeçmiştim. eheh keşke gitseydim, belki kazanırdım :P ...

Yurtta kalan bir sürü arkadaşım vardı bu dönemde, adamlar ders çalışmaları, test çözmeleri öyle bir şartlandırılıyor ki adamlar abartısız günde 13-14 saat ders çalışıp test çözüp çalışıyorlardı, çünkü onların için bu veletlerin en erken zamanda, üniversiteye
girmeleri çok önemli, çünkü bunu her velet için ne kadar çabuk ve hızlı yaparlarsa aynı şekilde amaçları ve hedefleri için de bir o kadar zaman kazanmış olacaklar. Yurrta ki ortamlar çok fenaydı, bir kere bir şekilde ordaki ortamı yaşama şansına erişebilmiştim, ki zaten artık duyduğum bir çok şeyden şüphelenmiyordum, herşey doğruydu. Öncelikle yurt 9 ay sürüyor, 9 ay boyunca tatil yok, sadece pazarları(bu kurallar yurttan yurtta yada veledin, ekolojik dengesine göre değişebiliyordu). ama istenen ilk istek buydu, ev ile ilişkisi
kesilecek,sadece pazar günleri belli saatler arasında dışarıya çıkabilcek, mümkünse cep telefonu kullanmayacak(hatta bulunduğum yurda cep telefonu sokmak yasaktı, çoğu veled gizli gizli sokuyordu). Burda yediğiniz yemeklerde şap oluyordu, doğal olarak hiç bir cinsel
ihtiyacınız olmuyor, yurt içinde yaşamaya daha da şartlandırılıyordunuz, bunu bile bile veledler gidiyordu.ayrıca yurdun bi yönetici, idarecisi tarafından, namaz saatleri geldiğinde, namaza teşvik ediliyorsunuz, genelde bunlar hacı hocalar oluyordu. evet bunlar milli eğitim bakanlığından onaylı,içinde hacıların hocaların bulunduğu yurtlar.

İşin diğer bir ilginç yanı, abilerin ev masrafları, neresi olduğunu bilmediğim ya bi merkezden karşılanıyor, yada maddi durumu iyi olan abiler tarafından karşılanıyor, diğer en etkili gelen maddi kaynakta, içinde büyük firmalarında bulunduğu, semt sokaklarında ki esnaf
insanlara kadar uzanan bir bağış döngüsü.genelde esnaftan gelen bağışlar camii aracılığı ile oluyor. camii hocası vaazlarda bağış yapabilcekleri belirliyor, bir şekilde bunlardan bu konuda bağışlar alıyolar. ve gayet iyi bir şekilde sistem işliyor. İşin diğer bir ilginç yanı ise, veledlerden üniversite sonrası üstün düzeyde başarı sağlandığı takdirde, bu veletler yurt dışına eğitime bile gönderiliyorlar. Abd den aşmış bi abimiz gelip, bize orda
ki ortamların muhabbetini yapmıştı. Ve zaman ilerledikçe bu insanların özellikle artık okul hayatını bitirmiş, iş hayatına başlamış olan abilerimiz, gayet dindar insanlar olduğunu anlamak için, ağızlarından çıkan 2 3 kelime yeterli oluyordu. Bu zaten 20 -30 senedir devam eden bir sistem. belkide daha eski. Ayrıca diğer önemli birşeyde asıl veletler, varoş semtlerde ki insanlar arasından seçiliyor ve abilerin evleri de burada oluyor.fakat gittikçe her okula giriyorlar, ataköyde bile evleri var.

Ve yine aynı şekilde bunların ablalar versiyonları bulunuyor, fakat onların evleri yok maalesef =) onlar bu yüzden daha pasif kalıyorlar, onların yurt maceraları daha hareketli oluyor =)

Beni bu sıra bu ortamdan koparan olay ise şu oldu, zaten bu ortama öss sınavına kadar katlanacaktım =) ama biraz erken koptum.Bir gün okuldan dönerken, sevgili sıra arkadaşım ile birlikte, oturduğumuz semtin kocaman meydanından geçiyorduk, meydanın yanı başında camii de
hoca vaaz veriyordu, ve bütün meydandan duyuluyordu hocanın sesi;

"Bir yahudi veya hristiyan, iyilik yapsa bile, yaptığı iyilik allah katında bir müslümanın yaptığı iyilikten daha değerli olmaz."

eheh sözler dün gibi aklımda ve bu sözleri, orda ki otobüs durağında ki, bir yerlere gidecek olan insanlar, meydanda birilerini bekleyen insanlar, tinerciler, esnaflar, yoldan geçenler duyuyordu, tabii her ne kadar orda olanların o sözleri ne kadar ciddiye aldıklarını bilemem, ama 1 kişi de olsa bu, üzülmeye yeter. İnsan hayatının, zorla olmasada telkinle, sözlerle, mecbur bırakmakla, şartlandırmakla, belli bir dini inanca yönlendirmek, bunun beraberinde hiç kimsenin red edemeyeceği o dini inancın yarattığı siyasi kaosa yönlendirilmesi kadar kötü bir şey olamaz. Asıl bu insanın elinden özgürlüğünün alınmasıdır, fettulah ve abilerin
yaptığıda budur, ve onun gibi bir ton din misyonerinin. Kimsenin önüne seçenek sunmadan,öncelikle iyiyi ve yalnışı göstermeden, öğretmeden, herşeyi belli bir dine ve inanca göre öğretmek, insanı insan savaşının, gerçek savaşın içinde bırakmaktır.

Ayrıca hocanın o sözlerini yanımda ki arkadaşımda duydu ve suratına baktığımda anladı durumu =) ve hiç bişi diyemedi. Oysaki herşeyin bir açıklaması vardır derdi abiler. O yüzdendir ki, türban falan bahane siz, siz olun, siktir edin her boku, çünkü bu işin sonu yok, keyfinize bakın.

Reply author: kidinmind
Replied on: 09/30/2006 06:56:59
Turbanlilar evde otursun.

En iyi universiteleri kazanip, dereceyle mezun olmus olabilirler. Doktor, muhendis, ogretmen olabilirler. Ogrenciyken sorun degil (ki bence buyuk sorun). Ama evde otursunlar.

Ayrica turban cikinca butun sorunlar cozulecek. Yani dusunsenize adamin sahip oldugu butun dusunceler turbandan osmozis ile beyne aktariliyor. Bu sebeple turbanli olanlari ayiklamak yeterli. Ayni veya tam tersi dusuncedeki erkek bireyler ve turbansiz kadinlar hicbir sorun teskil etmiyorlar.

Bir ateist ne kadar dinsizlik propagandasi yaparsa, bir hristiyan, musevi, budist, konfucyonist ne kadar din propagandasi yaparsa yapabilir. Ancak bir musluman yaparsa bu bir din propagandasidir. Sakinalim. Kanmayalim. Ayrica her turbanli illa din propagandasi yapacagim diye sartlanmistir. Uyanik olalim.

Biyoloji hocalari turbanliysa evrim anlatmazlar. Hos, Marmara Biyolojide master yapan turbanli bir hocanin, Prof. Dr. Beyazit Cirakoglu (google) duzeyinde evrim anlatmisligi vardir ama lutfen bunlar istisna. Bogazici matematik ögretmenliginden üstüste iki sene birinci olarak cikmis turbanlilar da besmeleyle integral sorusu cozuyorlar, dikkat!

Hele doktorlar. Alti sene dunyanin en agir egitimine tabi olduktan sonra uroloji bilimdalinda uzmanliga baslamis olabilirler ve urolojide de hic erkek hasta bakmayacagim diye diretirler. Zaten bu bolumu hic erkek hasta olmadigindan secmislerdir. Lise caginda testis inip-inmemesine dair (elle) muayene de yaptiklari da gorulmustur ama acil servise girince is boyut degistirir. Turbanli gorurseniz acil servise gitmeyin!

Turbanlilari bu sekilde taniyalim ve bence bunlari dusundugumuz icin arkadasimiz, komsumuz olurlarsa da hosgorulu davranmamaliyiz. Hosgorursek kimbilir neremize cikarlar. Lutfen, rica ediyorum, turbanlilara hosgorulu davranmayin. Herkes basina gelen veya sagdan soldan duydugu anektodlardan birini anlatsin, bu sekilde bunu da basarabiliriz.

Replied on: 09/30/2006 07:17:45
Kidinmind,
Türbanlı olduğu için, kaza yerine gittiğinde erkek yaralılara müdahele etmeyen bayan doktor sağlık personelleri var mıdır? Yok mudur? Özel hastaneye (orada nasıl oluyorsa türban takabiliyorlar) gelen acil yaralıya müdahele etmeyen ve yakınlarda (varsa) erkek doktor arayarak DEĞERLİ saniyeleri harcayan TÜRBANLI bayan doktorlar var mıdır? Yok mudur?

Ablam ACİL SERVİS hekimi... Ayrıca 1.5 sene kadar MEDLINE ambulans servisinde tecrübesi var... Bana TESTİS HİKAYESİ anlatma... Benim babam,erkek kardeşim (diyelim ki olsa) veya bir arkadaşım için ambulans gelecek ve içinden çıkan TÜRBANLI bayan doktor ona DOKUNAMAYACAĞINI söyleyecek... O türbanı kafasından çıkarır ona yediririm... Anlaşıldı mı?

Bana testis elleyenleri değil, Ölüme saniyelerle yakın erkeklere DOKUNMAYANLARI anlat... Hele bir YOK de...

YOK dersen, ablamla seni bir tanıştırır teker teker anlattırırım... Hem de seninki gibi HİKAYE değil, acı gerçekleri anlattırırım... Var mısın?

Dusler ve Kabuslar
You are logged on as
rocktuel

Replied on: 09/30/2006 07:49:42
Peki.

Benim ablam da acil servis hekimi. Bir sene staff hekim, birbucuk sene de ambulansta (Bilmeyenler icin #112 acil ambulans hizmetidir.) calisti. Su anda da dogu'da gönüllü hizmet yapiyor. Su anda bulundugu sehre tayininin yapilmasindaki en buyuk etken; o bolgede erkek hekime muayene olmak istemeyen hastalarin coklugu. Kendisi cift vardiya yapiyor cogu zaman. Peki hastalarin zihniyetini neyle degistirmeyi planliyoruz? Okumasina goz yumup (ki bu da tartisilir), mezun olunca evde oturmasini saglayarak mi.

Bahsettigin tarzda bir vaka rapor edildigini de ayrica duymadim. Duymamis olmam da birseyi degistirmiyor. Saglik karnesinde basortulu resmi oldugu icin hastane tarafindan kabul edilmeyip ölüme terkedilen hastanin hikayesini de biliyoruz. Demek istedigim, anektod anlatmaya devam edelim. Bircok vaka anlatabiliriz. Karsilikli. Bir yere vardirir mi. Hayir.

Beyin göcüne devam. Lutfen.

Reply author: Mental Patient
Replied on: 09/30/2006 09:25:17
oral yaparken çıkardığı sürece sorun yok.

Reply author: JE Androcoen
Replied on: 09/30/2006 10:00:40
quote:
Originally posted by Mental Patient

oral yaparken çıkardığı sürece sorun yok.

vay be. mental patient, ne harika bir cümle bu. çok zekice, çok etkileyici, çok yerinde. forum tarihinde böyle entry görmediğim için böyle kenara alıyorum ve tekrarlıyorum. mental patient a oral yapmayı planlayan türbanlı arkadaşlar, lütfen oral yaparken sakızını çıkarın, yoksa onun bir tarafına kaçar.

Replied on: 09/30/2006 10:07:27
ne kadar çok sapık varmış forumda yaw...

Replied on: 09/30/2006 10:44:37
Başı açıklar , türbanlılardan ; Türbanlılar ise başı açıklardan hoşlanmaz işte bu kadar basit.
Başı açıklar türbanlılara baskı yapmaz ama türbanlılar ise başı açıklara maddi manevi baskı yapar.
Arada bunların aksine 1000'de bir örnek çıkabilir ama istisnalar kaideyi bozmaz.
2+2=4 lafı dolandırıp AKP gibi gizliden şeriatçılık yapmaya gerek yok

ANIMAL

Replied on: 09/30/2006 11:20:45
quote:
Originally posted by kidinmind

Turbanlilar evde otursun.

En iyi universiteleri kazanip, dereceyle mezun olmus olabilirler. Doktor, muhendis, ogretmen olabilirler. Ogrenciyken sorun degil (ki bence buyuk sorun). Ama evde otursunlar.

Ayrica turban cikinca butun sorunlar cozulecek. Yani dusunsenize adamin sahip oldugu butun dusunceler turbandan osmozis ile beyne aktariliyor. Bu sebeple turbanli olanlari ayiklamak yeterli. Ayni veya tam tersi dusuncedeki erkek bireyler ve turbansiz kadinlar hicbir sorun teskil etmiyorlar.

Bir ateist ne kadar dinsizlik propagandasi yaparsa, bir hristiyan, musevi, budist, konfucyonist ne kadar din propagandasi yaparsa yapabilir. Ancak bir musluman yaparsa bu bir din propagandasidir. Sakinalim. Kanmayalim. Ayrica her turbanli illa din propagandasi yapacagim diye sartlanmistir. Uyanik olalim.

Biyoloji hocalari turbanliysa evrim anlatmazlar. Hos, Marmara Biyolojide master yapan turbanli bir hocanin, Prof. Dr. Beyazit Cirakoglu (google) duzeyinde evrim anlatmisligi vardir ama lutfen bunlar istisna. Bogazici matematik ögretmenliginden üstüste iki sene birinci olarak cikmis turbanlilar da besmeleyle integral sorusu cozuyorlar, dikkat!

Hele doktorlar. Alti sene dunyanin en agir egitimine tabi olduktan sonra uroloji bilimdalinda uzmanliga baslamis olabilirler ve urolojide de hic erkek hasta bakmayacagim diye diretirler. Zaten bu bolumu hic erkek hasta olmadigindan secmislerdir. Lise caginda testis inip-inmemesine dair (elle) muayene de yaptiklari da gorulmustur ama acil servise girince is boyut degistirir. Turbanli gorurseniz acil servise gitmeyin!

Turbanlilari bu sekilde taniyalim ve bence bunlari dusundugumuz icin arkadasimiz, komsumuz olurlarsa da hosgorulu davranmamaliyiz. Hosgorursek kimbilir neremize cikarlar. Lutfen, rica ediyorum, turbanlilara hosgorulu davranmayin. Herkes basina gelen veya sagdan soldan duydugu anektodlardan birini anlatsin, bu sekilde bunu da basarabiliriz.

Yukarda anlattığım örneklerin hepsi benim ya da birinci derece akrabalarımın yaşadıkları şeyler.
Merak edenler gelip sorsun uzun uzun anlatınca sıkıcı oluyor.

Sonuç olarak :
Çok üzgünüm ama anlattıkların azınlıkta kalıyor.. azınlık olmasalar bile sesi çıkan kesim onlar değil, yobazlar.
Zaten herkes senin anlattığın örneklerdeki gibi olsaydı baştan hiç sorun olmazdı.

Ama, bence, öyle olmadığını sende biliyorsun. İnancı cehaletle harmanlamış geniş bir kesim ve o kesimi idare eden müslüman maskesi takmış çakallar olduğunu da bildiğini sanıyorum.

E o zaman gerçekten inandığı için kapananların günahı ne diyeceksin..
Belki de sizin günahınız birileri sizin kutsal saydığınız değerleri siyasi amaçları için kullanırken, cahil insanlar bilinçsizce davranırken, din adına (!) insalar dövülüp öldürülürken işin asıl sahipleri olarak onlara yol gösterecek olanalar sizler olmalıydınız.
Bazı topluluklara "din bu değildir" diye ilk siz karşı çıkmalıydınız, dini kullanan ve ülkeye zarar vermeye çalışan çakallara "başıaçık"lardan önce siz tepki göstermeliydiniz.

Ama yapmadınız, sesiniz çıkmadı, kendi inançalrınız bu hale getirilmesine göz yumdunuz, hala da sesiniz çıkmıyor. Hastasını tedavi etmeyen türbanlı doktora tepki "başıaçık"lardan değil de kendi cemaatinden, aynı inançalrı paylaştıklarından gelseydi aynı hatalar 2. kez yapılmazdı. Ama olmadı.

Birisi benim için çok değerli bir kavramı alıp bu hale getirse tepesine binerdim, siz bunlara hala nasıl göz yumuyorsunuz anlayamıyorum.

"Türbanlıyız diye bizi horgörüyorlar" diyip kızmak yerine "Türbanımızı, inancımızı, kimliğimi ne hale getirdiler" demeniz gerektiğini düşünüyorum.

küstüm

Replied on: 09/30/2006 11:33:55
quote:

quote:

küstüm

ha oldu o zaman..üç beş tane kızın babası başını zorla kapattı diye bütün başörtülülerin başını açalım olsun bitsin.. e napalım kurunun yanında yaş ta yanar... zaten o zorla örtülmüş olan kızlarda bu durumdan çok memnun olacaklardır.. ne güzel çünkü okulda başı açık gezebilecektir.. ve eve hiç gitmeyecektir.. ya da eve gitse bile "baba okulda kızıyolar böyle durmam gerekiyomuş" diyip babasından izin bile koparabilir...

başörtülü insanların öğretmen olması konusunda biraz daha geniş çerçeveli bakabilirsen bunun gibi başka örnekler de bulabilirsin.. örneğin bir kürt öğretmen de pekala ilkokul çocuklarına kürt propagandası yapabilir.. ve başı açık olduğu için de okula rahatlıkla girip çıkabilecektir.. buna nasul engel olmayı düşünüyorsun? veyahutta ateist bir öğretmen o yaştaki çocukların hepsine ateist propagandası yapabilir.. e başı da açık olduğuna göre okula girip çıkmasında bi problem yok değil mi? kaldı ki din propagandası yapma aşkı ile yanıp tutuşan ve kendini bu yola admış bir kişilik te "ay başımı açmıyım şimdi" diye düşünüp bu amacından vazgeçecek değil... hatta başını zorla açtırarak sisteme karşı daha çok kin dolmasını sağlamış oluyorsunuz.. buna ne diyeceksiniz?? yani
"---Ayrica turban cikinca butun sorunlar cozulecek. Yani dusunsenize adamin sahip oldugu butun dusunceler turbandan osmozis ile beyne aktariliyor. Bu sebeple turbanli olanlari ayiklamak yeterli. Ayni veya tam tersi dusuncedeki erkek bireyler ve turbansiz kadinlar hicbir sorun teskil etmiyorlar.---" cümlesi sizin için birşey ifade etmiyor..

Replied on: 09/30/2006 11:55:15
Türk Telekom, İDO, İSKİ gişelerinde (ilk ikisi özelleşti belki ama İSKİ %100 devlet'in) türbanlı bayanlar çalışmakta, devletin her kademesine sızdılar.

Replied on: 09/30/2006 12:26:43
Merak etme, Türkiye'de insanlara dini baskı ve zorlama yapıldığını kimse inkar edemez. Şeriata doğru gitmediğimizi de kimse iddia edemez.
Biraz daha beklersek zaten daha da güçlenince gizleme ihtiyacı da duymayacaklar.

ANIMAL

Replied on: 09/30/2006 13:13:03
kötüye kullanılabilir, tamam. ama "kötüye kullanılacak" diye özgürlükten, demokrasiden taviz verilemez. "yarın böyle olabilir, özgürlükleri kötüye kullanabilirler" diyerek kısıtlama yaparsanız 1982 anayasası'nın dilinden konuşuyorsunuz demektir.

Replied on: 09/30/2006 13:51:31
bu türbanlı hanımlarla ne alıp veremedikleri var bide onu anlamadım. türbansız hanımların ne derdiniz. var. anlamadım.
siyah giyersin satanci olursun. saç sakal uzatır cübbe takarsın. hoca hacı olursun.içki içersin ayyaş olursun. olursunda olursun.
anlamadım gitti. ne alıp veremediğimiz var.
boş işler bunlar insanların hayat yapıları yaşantıları düşünceleri değişmedikce bir gelişme olmayacaktır.
siyah giyen satanci olmaya devam edecek sanırım.

Replied on: 09/30/2006 14:44:35
quote:

bu türbanlı hanımlarla ne alıp veremedikleri var bide onu anlamadım. türbansız hanımların ne derdiniz. var. anlamadım.
siyah giyersin satanci olursun. saç sakal uzatır cübbe takarsın. hoca hacı olursun.içki içersin ayyaş olursun. olursunda olursun.
anlamadım gitti. ne alıp veremediğimiz var.
boş işler bunlar insanların hayat yapıları yaşantıları düşünceleri değişmedikce bir gelişme olmayacaktır.
siyah giyen satanci olmaya devam edecek sanırım.

kimse kimseye bir şeyleri zorla kabul ettirmeye çalışmadığı ve siyah giyen satancı başını örten/saç sakal uzatıp cübbe giyen irticai faaliyetler de bulunuo diye bi ön yargı silinmediği sürece bu böyle devam eder diye düşünüyorum ben

ama yine de türbanı siyasi bir amacın parçası olarak kullananlara da öfkem yok değil.bildiğim kadarıyla da islamda türban olayı yok. hatta türbanlı bayanların şu kafalarına yaptıkları tomrucuk varki ben buna anlam veremiyorum. bir gün neden böyle yapıyorlar ki demiştim türbanlı bir arkadasımda aslında bu doğru bir davranıs değil ama yapıyoruz işte hatta hz. muhammedin bununla ilgili "kendinizi deve hörgücüne benzemetyin" diye bir söz söylemiş demişti ne kadar doğru ne kadar yanlış bilmem ama

türbanlı başka bir arkadasımla konusurken (ki üzülerek söylüyorum bu kız benim uzak birkuzenim oluyormus)üniversiteye gitmekteki tek amacının inançlarını yaymak olduunu sölemişti bi de bu hatunun dayısı şeyh miymiş neymiş ki zaten fetullah gülenin eğitim kurumlarından birinde filan okuyordu. bu arkadas o gün kendi ağzıyla söledi yani amaçlarının ne olduunu faaliyetlerini nasıl yürüttüklerini falan filan
birbrinden alakasız ve saçma görünen şeyler yazmıs olabilirim şimdiden gelecek tepkilere karsı özür diliyorum:)

Ney elimde suyu durmuş kuru musluk gibidir
Mekanda sühefanın saza hayran oluşu nazarımda
Su içen eşeğe eslık gibidir

Reply author: .spider from mars
Replied on: 09/30/2006 15:12:43
quote:

küstüm

aynı insan, türbanını çıkarttığımız vakit bunların hiçbirini yapmayacak, çözüm bu kadar kolay yani zuhauhauahuhauhuahuahuahuahuahuahuahuahahmk. ya safsınız ya salak.

türbanlılar benim ölünce cehennemde yanacağıma inanıyormuş. burda kötü olan ne? ben de türbanlının ölünce çürüyüp yok olacağına inanıyorum, bu çok daha kötü mesela. keşke cehennem olsa da yansak. hayat tatlı, en boktanı bile.

din propagandası yapan türbanlı ilkokul öğretmeninin, resmi ideoloji propagandası yapan türbansız ilkokul öğretmeninden kötü yanını göremiyorum. memlekette kemal kara kitapları okutuluyor. bu çok daha büyük bir tehlike.

"Eşcinseller ve haklarından bahsediyoruz" hiç bahsetmeyin lütfen, "biz" dediğiniz kitlenin buna hiç hakkı yok. bu konuda "türbanlı"lar kendini "laik" olarak tanımlayanlardan çok daha ılımlı. ("laiklerden" demiyorum, "kendini laik olarak tanımlayanlardan" diyorum. yani laikliğin kendisinden değil [ata]türk laikliğinden bahsediyorum.) en azından ikiyüzlü değiller. herhangi bir önyargıları varsa bunun sebebi var, yobaz laiklerin gibi temelsiz değil.

süperNATO vatanımdan elini çek! dr xaman'a özgürlük!

Reply author: conjuring
Replied on: 09/30/2006 15:15:30
quote:
Originally posted by ChatJam

kötüye kullanılabilir, tamam. ama "kötüye kullanılacak" diye özgürlükten, demokrasiden taviz verilemez. "yarın böyle olabilir, özgürlükleri kötüye kullanabilirler" diyerek kısıtlama yaparsanız 1982 anayasası'nın dilinden konuşuyorsunuz demektir.

ağzına sağlık..

ayrıca şu 'türbanın siyasi simge olarak kullanılması' kavramındaki vehameti bir ben çözemiyorum sanırım. bir taraf siyasi simge hede hödö diye kızar. diğer taraf, hayııır! siyasi simge olarak kullanmıyoruz der. ben de öyle şaşkın şaşkın izlerim. yani, bunu siyasi bir simge olarak kullanan bir kesim var, evet. niye inkar ediyorlar ki; kullanıyorlar. diğer yandan bunları lanetleyenler.. diğer taraf da laiklik üzerinden siyaset yapıyor. nasıl bir farkınız olduğunu sanıyorsunuz?

---

Keep rolling, don't ever let yourself drown! Keep the good vibe going, you'll never never miss a thing. You're in; come on and
...RISE! RISE RISE!
Free your soul.. Catch the dream; where we all
...SHINE! SHINE! SHINE!
Stand as you are and begin the REIGN OF LIGHT!!

Replied on: 09/30/2006 15:40:18
o değil de fetullah gülen'in egitim kurumlarına laf yok, lisede fem'e gittim ben, yds net sayım 80'den 95'e yükseldi valla..

Reply author: Evil Elvis
Replied on: 09/30/2006 15:58:11
iman gücüyle olmuştur

Hello! Elton John! Nitro!

Replied on: 09/30/2006 16:37:30
yok lan bariz iyi hocalar var orda, kolunda tutup hadi gençler namaza dediklerinde ben ve arkadaşlarım hadi ordan diyoduk kaçıyoduk. ha ramazanda iftar sofralarına zaten tok bi şekilde yamulmaz mıydık yamulurduk o ayrı :) zaten yüzde 75 indirim kazanmıştım yoksa o kadar para vermezdim haha

Replied on: 09/30/2006 16:38:36
aferin :)

Replied on: 09/30/2006 16:42:13
yihu

Reply author: noiseworks
Replied on: 09/30/2006 16:48:25
parayi getiren kazanir. yasadiginizsistemi düsünün. insanlarin en fazla bir yil sonrasini düsündügü daha ilerisini o an icinde olduklari ise sükrederek yasadiklari bir ülke oldugunuzu her tür demokratik tepki hakkinizi göstermenizin size bile anormal geldigi aptal salak edilmis bir ülke düsünün. o ülkede hersey siyasi aractir. o ülkede yarin bi gün önceki gibi sakin olacak sözü veren kazanir. o ülkede savas kelimesinden insanlar bi gün sonrasi bi gün öncesinden farkli olacak diye korkar hale gelmistir artik. o ülkede insanlar coktan ölmüstür farkinda degildir. o ülkenin bir kismi hala zaferlerinin ardindan miraslara siginirken iyi niyetli olsalar da neye dönüstügünün farkinda degildir, yobazin etkisi kadar etkisiz hale gelmistir, sadece söylenir. yobaz icin zaten her kapi aciktir. zira yenilenmeyi tikayanlara tepki duyanlarin bile bilincsiz destegini alacak kadar acilmistir önü.

o ülkede tek care yeniden ögrenmektir. düsman komsun degil, komsunla seni birbirine düsürendir. bunu hatirlayana kadar da sakizla türbani konusuruz, özkök lalesi istedigi icin..

another december...

Replied on: 09/30/2006 17:00:09
ok haklısınız...
her sistem kendisini koruyabilir ama demokrasi koruyamaz..

tabi insanlar haklarını kötüye kullanabilir.. ama doğru henüz kullanmaya başlamadılar, ne kullanana var, ne onları destekleyen bir sistem.. hıhım.

Sorduğum sorulara hiç birinizin cevap vermediğinide hatırlatmak isterim.

.spider from mars: Ben bahsetmedim. Daha önce çağlan yazmıştı ona cevap verdim...

küstüm

Replied on: 09/30/2006 17:15:19
benim bu topic altında yazdığım her cümle senin yazdıklarına cevaptı milk, başka kimseye bir şey söylemedim ki :)

Replied on: 09/30/2006 17:20:05
ulan noiseworks!! negzel c-none'la beraber piç etmiştik topiği!!!

Replied on: 09/30/2006 17:27:11
İnsanlar kendi hayatlarını özgürce yaşayabilmeliler ama kamusal alanlarda denge sağlanmalı, tarafsız davranılabilmeli. Taraflı davrananalar cezalandırılmalı (taraflı davranan laik de olabilir)
Baskı yapanlarda cezalandırılmalı, şikayet eden kişilerin hakları korunabilmeli, sosyal güvencesi olmalı. Devlet bunu sağlamalı.
İslami kesin simgelerine daha iyi sahip çıkmalı, kötü amaçlarla kullananları "evet cahil ama bizden" mantığıyla bağrına basmamalı.
(Bu olmasını istediğim, hayalini kurduğum sistem)

Şu andaki durumda türbanın geldiği yer belli... Türbanlı hakimleri veya öğretmenleri kabul etmenin demokrasiyi değil, bir tarafın üstünlüğünü diğer tarafın boyun eğmişliğini göstereceğine inandığım için desteklemiyorum.
(şu anki durumla ilgili düşüncem)

Müslümanlığın yapısı gereği ortak yaşama uyum gösterecek bir din olduğuna da inanmıyorum çünkü müslümanlık hoşgörü dini falan değildir, temelinde cihad kavramı olan, inanalrını başkalarınıda doğru yola çekin diyerek dini yaymalarını söyleyen bir dindir. O yüzden, şahsen, hiçbir zaman hiçbir islami hareketin yanında olmayacağım ya da karşısında sessiz kalmayacağım çünkü mutluluk ve özgürlük getireceğine hiç ama hiç inanmıyorum.
(Bu da müslümanlığa, en azından koyu müslümanlığa bakış açım)

Yine de kidinmind dan samimi bir cevap bekliyorum, neden bilinçli, düzgün (kelime bulamadım tanımlamaya) müslümanlardan bu tip bilinçsiz hareketlere karşı hiç bir tepki gelmiyor?
Neden dinizi kirteletenleri siz kınamıyorsunuz?
Türkiyenin en güçlü siyasi çevresini oluşturabilecek kapasitedeyken.. neden?
Yanlış anlaşılmaya çok açık bir soru.. hesap sorar tonda sormadığımı, laf sokmak ya da gıcık etmek için sormadığımı, gerçekten merak ettiğimi söylemek isterim.. umarım ona göre açıklayıcı bir tonda cevap veririsin.

Ek bilgi : Çağlan demişki amerikada kitaba el bastırtılıyor.. Türkiye "AllahıM ve vicdanım üzerine yemin ederim" dedirtilir..
(evet atheistleri hesaba katmamaışar ama herhalde onlarda vicdan bölümünden payını alıyor :P)

küstüm

Replied on: 09/30/2006 17:31:41
quote:

benim bu topic altında yazdığım her cümle senin yazdıklarına cevaptı milk, başka kimseye bir şey söylemedim ki :)

Ama ben anlamıyorum : (
gayet net bir ayrımcılık yapılacak,hatta yapılıyor, bunu görüp sakin sakin beklemek olmaz ki..
olur mu?
Üstelik ayrımcılık derken tek taraflı değil.. insanların tepkileri sertleşecek.

Bi düzenleme yapmak lazım. Yani demiyorum hepsini asalım keselim, herkes inancını sürdürsün ama bazı kurallar olmalı ki korunmasız kalmayalım (her düşünce için koruma)
Olmasın mı?
Olcaksa ne olsun?

üzmeyin beni, anlayın şu derdimi.
Ben size bunları soruyorum, siz kardeş kardeş yaşayalım diosunuz.. yaşanıosa yaşayalım da bana pek yaşayamıomuşuz gibi gelio.

Replied on: 09/30/2006 17:37:32
"kamusal alan" kadar kaypak, aşağılık, baskıcı ve faşistçe bir kavram daha yok zaten. kavram da değil ya, osuruktan tayyare. tanımlamak yerine işine geldiği gibi oraya buraya çekmek, resmi ideolojimizin kendini koruma yönündeki en büyük keşiflerinden biri. habermas'ın "public sphere"ının türkçesinin de kamusal alan olması ne hoş bi tesadüf. alınma jürgen, türküz türkü çığırırız.

Replied on: 09/30/2006 17:44:02
SPHERE, Küre demek değil mi hocam?

Dusler ve Kabuslar
You are logged on as
rocktuel

Replied on: 09/30/2006 17:46:56
sphere, küre ama türkçe tercümelerde kamusal alan diye geçiyor. literatüre böyle geçmiş artık.

Replied on: 09/30/2006 17:55:28
diyelim ki yarın bir gün akp mecliste sahip olduğu çoğunluğun da gazıyla gemi iyice azıya aldı. korktuğumuz şeyleri birer birer uygulamaya başladılar. ortalık sakallı, türbanlı, çarşaflı doldu (nereden geliyorlarsa artık). dediler ki, "bundan sonra saç uzatmak yasaklandı, kızlar da mini etek giymeyecek!" korkulan tablo bu değil mi? evet bu, çerçeve belli. (c. sinan sağıroğlu)

benim söylemek istediğim şu, bugün sokaktaki teyze de benim belime kadar saçımdan sakalımdan küpemden nefret ediyor. o da kendince "korunmak" istiyor benden. benim de satanist terör örgütü mensubu olduğumu düşünüyor falan.

sorum da şu: benim özgürlüğümü türban takmak isteyen kızın özgürlüğünden daha değerli yapan şey ne?

ben de demiyorum ki gelsinler özgürce şeriat rejimi getirsinler. ama bizim devletimizin özellikle toplumun belli bölümlerine, belli sınıflarına uyguladığı baskının karşısındayım sadece. tabii ki ters tarafa döndüğünde de karşısında olacağım bunun, şimdi olduğum gibi.

Replied on: 09/30/2006 18:09:59
Hemen söyleyeyim..
sen özgürlüğünü başkalarının özgürlüklerini kısıtlamak için kullanmıyorsun. Özgürlüğünü kendin için kullanıyorsun.
O ise özgürlüğünü bizim yaşama biçimimizi değiştirmek için bir kalkan olarak kullanıyor.
Bu nedende senin gerçekten yaşadığın özgürlük onun kalkanından daha değerli
Tabi ki, sadece benim gözümde daha değerli..

öyle düşünmeyen türbanlılar ya da sakallılarda çok. Zaten onlara kimsenin birşey dediği yok(tu). Ancak bu saldırgan kesime o kadar prim verildi ki.. artık korkuyoruz, güvende hissetmiyoruz o yüzden savunmaya geçtik. Savunma psikolojisi ile toptan herkesi yargılıyoruz. Hatalı birşey tabiki.

Replied on: 09/30/2006 18:17:10
ama ben yazmaktan tükendim. biriniz de manyak mısın be uzatma lafı demio.
ruh ahstası mıyım ben bu kadar yazıyorum.. ödev kaatlarına bu kadar yazsam 1. bitirmiştim okulu : (

küstüm

Replied on: 09/30/2006 18:22:08
milk, manyak mısın be uzatma lafı

Replied on: 09/30/2006 18:31:16
evet aynen böle :P

küstüm

Replied on: 09/30/2006 19:18:31
Bencede bekleyelim görelim hatta onlara destek verelim sonra İran'da olduğu gibi kafalarımız uçsun.Salak olan solcuların mına koyim.

Misanthrope

Replied on: 09/30/2006 19:40:19
bence de aynen öyle yapalım. Her yerde türban serbest olsun bekleyelim görelim. En akıllıcası bu...
Yok canım kötü birşey yapmazlar. Ben güveniryorum onlara, onlar saf ve temiz kalpli müslümanlar.
Afganistan,İran,Irak,Suudi Arabistan bunların hepsi inançlı insanlar, Allah'a olan sevgilerinden böyle davranıyorlar.

ANIMAL

Replied on: 09/30/2006 19:43:22
quote:

Hemen söyleyeyim..
sen özgürlüğünü başkalarının özgürlüklerini kısıtlamak için kullanmıyorsun. Özgürlüğünü kendin için kullanıyorsun.
O ise özgürlüğünü bizim yaşama biçimimizi değiştirmek için bir kalkan olarak kullanıyor.

öyle düşünmeyen türbanlılar ya da sakallılarda çok. Zaten onlara kimsenin birşey dediği yok(tu). Ancak bu saldırgan kesime o kadar prim verildi ki.. artık korkuyoruz, güvende hissetmiyoruz o yüzden savunmaya geçtik. Savunma psikolojisi ile toptan herkesi yargılıyoruz. Hatalı birşey tabiki.

milk seni seviyorum kardesim:)

chatjam seni de :)

Replied on: 09/30/2006 19:51:19
türbanını çıkarttığın zaman bütün güçleri yok olan egzotik hayvanlar bunlar. rejimi tehdit edici bütün güçleri orda üretildiği için türbanı alınca korkmamıza gerek yok. yoksa elbette ki esas türbanlıdan korkacaksın. çatır çutur götünü sikerler ruhun duymaz. her tür sapıklık bunlarda.

ayrıca herkesin bildiği gibi türbanlı müslüman olmaz, bunlar din taciridir. hem atam hem de kadir inanır ne güzel demişler: dinimiz dünyanın en mükemmel dinidir. (ikisi birden yanılıyor olamaz değil mi?)

Replied on: 10/01/2006 00:39:33
quote:

quote:

Hemen söyleyeyim..

ikimizi aynı anda sevmen güzel bir sevgi kelebekliğine işaret ediyor bence :)

Replied on: 10/01/2006 00:41:29
ya ne mantıksız insanlarsınız.. turbanı serbes bırakıp görelim diyonuz.. lan zaten bundan çok değil 7-8 yıl öncesine kadar gayette serbestti türban falan her yerde.. adamlar 80 senede çeviremediler rejimi de 10 senede mi çevircek.. bu arada poşu denen şey de PKK nın simgesi gibi... onu da yasaklasınlar o zmaan... var mı böyle bişey ya??

Replied on: 10/01/2006 01:30:45
quote:

quote:

quote:

Hemen söyleyeyim..

ikimizi aynı anda sevmen güzel bir sevgi kelebekliğine işaret ediyor bence :)

kelebeke filan deme huylanıom onlar ilk doğduklarında kurtçuk oluolar böğyk

Su içen eşeğe ıslık gibidir

Replied on: 10/01/2006 01:36:38
penthesilea'nın kurtçuk dediğine chatjam hayatın başlangıcı der.

Replied on: 10/01/2006 01:48:49
chatjam bazen akli dengemin yerinde olmadıını ve çevremdeki bütün insanlrın beni üzmemek için belli etmediğini düşünüyorum ve bu kadar çok fobiyle/korku/tiksinti ne dersen de nasıl yaşıyorum ona da şaşıyorum hadi bunlar geç yağmur yağsa alerjiden geberiom nasıl hayat bu yaa

Replied on: 10/01/2006 01:51:00
Seni anlıyorum gizem.

yok lan, izmir efsane aslında..

Replied on: 10/01/2006 01:53:21
bağışıklık sistemin iyi değil bence. bol bol portakal ye. akli dengenle ilgili olarak şu metaforik örneği kullanmak istiyorum. morrissey'e soruyorlar,

- "how soon is now"ın cover'ını duydunuz mu?
- evet, enteresan olmuş.
- kendileri 17 yaşında iki rus lezbiyen...
- hmm, hangi birimiz değiliz ki?

Replied on: 10/01/2006 01:57:17
quote:
Originally posted by c-none

Seni anlıyorum gizem.

yok ben kesin karar verdim sinan ya sen başını bir yere çarptın ya da sarhoş filansın sanırım:S

Replied on: 10/01/2006 02:00:15
bak gizem, moralim zate barış'dan dolayı bozuk, geyik yapacak durumda değilim.

Reply author: TemporaryPeace
Replied on: 10/01/2006 02:01:01
bu türbanlılar bence saçlarını kazıtsınlar.. türban takmak zorunda kalmazlar.. hem onlar paşa paşa okullarına gider, hem de biz onların saçlarına bakarak tahrik olmayız mnkm.

Replied on: 10/01/2006 02:04:35
sinan ;geyik yapmaya çalışmıyorum gerçekten ayrıca je için ben de üzüldüm ama sendeki bu 180 derecelik dönüşe anlam veremiyorum umarım anlatbildim

Replied on: 10/01/2006 02:11:41
artık insanların içindeki iyiliği görebilecek bir seviyeye geldi sinan. feleğin çemberinden geçti, cennetin kapısını açtı, çuvaldızı batırdı kendine. bunların hepsi benim sayemde. benim eserim.

Replied on: 10/01/2006 02:16:45
evet, stream of consciousness dedikleri bu olsa gerek sanırım. değil miydi yoksa?

Replied on: 10/01/2006 02:19:19
Kimsenin, bir baskasinin ozel hayatina karismaya calismisligi yok. Tabi doktoraya okul birincisi ve ucuncusu olarak basvurup, kamusal olarak addedilen alan "disinda" basortulu olduklari gerekcesiyle reddedilen mezunlari mevzu disi birakiyorum zira burada herseye tek yonlu bakiyoruz. Birinci dereceden akrabalardan degil, ben-merkezli ornekler versem aslinda bu topigin ettigi sayfa sayisini birkac arttirabilirim. Ama gereksiz.

Soyle bir ortam dusunun. Inanilmaz provokasyon var. Insanlari provoke etmek cok kolay zira cogu hususi olarak bilincsizlestirilmis. Okumaya calisanlarin onu kesilmis. Kizlari okutalim kampanyalarina destek veriyoruz (yuksek muhendis bir anneye ve tip doktoru bir ablaya sahip bir dishekimi olarak) sonra bu kiz turbanli ise "buraya kadarmis kizim haydi evine" diyoruz. Maddi olarak bagimli hale getiriyoruz. Kime? Ese, babaya vesaire... Sonra bu kizin bir cocugu oluyor. Cocugun cehaletini ekonomik bagimsizligi mi yoksa egitim hakki mi elinden alinmis birey olarak doyurmali?

Bir sekilde bilincli hale gelmis, okumus, entellektuel bireyler ise susturuluyor. Alakali/siz her soyledigi irticai faaliyet olarak yorumlaniyor. Askerlikten terhisler, universiteden atilmalar, gorevden uzaklastirmalar. Daha fazla ornek?

Durum bu raddeye bilincli olarak getiriliyor. Ozal zamanina kadar yine basortusu yasagi vardi universitelerde. Sonrasinda herkes gulluk gulistanlik okurken, kimse kimsenin dinine inanisina karismazken yasak geldi. Neden? Musluman halk bilincleniyor.

Simdi kimse tutup da bilincli kesim ses cikartmiyor diyemez. Ancak sunulan arguman, ABD ve Ingiltere'nin El Kaide'ye karsin muslumanlara "neden tepki vermediniz?" demesi kadar sarkastik, ironik ve dahasi traji-komik.

Kimsenin sesi cikmiyor degil. Sesi duyamamaniz, sesin cikmadigini gostermez.

Cogunlukla kitle-iletisim araclariyla lanse edilen gercekci olmaktan uzak ve azinlik haberleri pespese siralayip surmansetten sunmak bu olaylari cogunlugun dusuncesi sonucu olusmus olgular yapmaz. Sadece provokasyon yapar.

Son soz; hicbir turbanlinin "eyvah bizi horgoruyorlar, nasil hos gorunebiliriz" diye kafa yordugunu zannetmiyorum. Burada mesele hor/hos gorulmek degil. Temel hak ve hurriyetlerin elden alinmasi. Ayirdini iyi yapalim.

Saygilar.

Replied on: 10/01/2006 02:47:17
1) Birçok insanın özel hayatına karışılıyor, hemde çok sert bir şekilde.
Evet sizde zorluklar yaşıyorsunuz, ama bizimde zorluklarımız oluyor. Hiç birinin diğerinden daha kolay ve ya daha az olduğunu da düşünmüyorum.

Verdiğimiz örnekler iki taraf içinde geçerli. Ben okuldayken tarih bölümünde bir hoca türbanlı olmayan kızların (türbanlı okula nasıl giriyorlar, adam nerden anlıyor derseniz perukla girmek zorunda kalıyorlar) sorularını duymazdan gelip cevap vermiyordu mesela.. doktoraya da kabul ettiğini hiç sanmıyorum.

2) Beni tek taraflı olmakla suçluyorsunuz ama en azından ben araya "aynı endişeleri onlarda taşıyor, değerlerini kaybetmekten korkuyorlar" diyebiliyorum. Peki sence insalar türbana bu kadar tepki gösterirken çok mu haksız? Hiç bir gerçeklik payı yok mu korkularında?

3)Üzgünüm ama 60 milyonluk bir ülkede, çok önemli yerlerde bir çok mümin (mi denir?) vs varken.. sesimizi duyuramıyoruz denmesi bana yeterli gelmiyor.

4)Hoşgözükmeye çalışın demedim. Yanlış anlaşılmaları ortadan kaldırmak için neden kimse uğraşmıyor dedim.

küstüm

Replied on: 10/01/2006 03:21:23
bence sakız şekersizse orucu bozmaz.

Replied on: 10/01/2006 03:24:55
tatlandırıcılıysa?

küstüm

Replied on: 10/01/2006 03:26:33
bir a harfinin çeyreği hangi harfe denk gelir?!!! (oha bak soru önemli)

Replied on: 10/01/2006 03:50:38
ACABA SAKIZ ÇİĞNEYEN TÜRBANLI KADIN, BU GECE HAKKINDA NELER HİSSEDİYOR?
AYRICA O TÜRBANLI KADIN "BOKTAN" KELİMESİNİ SÖYLEYEBİLİR Mİ DİYE DE SORMAK İSTİYORUM.

Replied on: 10/01/2006 03:53:21
küfretmek orucu bozar

küstüm

Replied on: 10/01/2006 03:55:01
yukarıda yazı tipinin büyük olasından türbanlı kadına karşı kötü bir şeyler ima ettiğim anlaşılmasın. sadece topikleri tek bir potoda eritmeye çalıştım. saygılar.

Replied on: 10/01/2006 03:57:34
"tıbben gerektiriyorsa caizdir."
kemal sırrı gülpınar (yeni akis yazarı)

Replied on: 10/01/2006 08:40:26
Şahsen benim şirketim olsa türbanlı işçi çalıştırmam. Faşistim dimi ben?
edit: hatta dinci bir patronun işçisi olarak da çalışmam.

ANIMAL

Replied on: 10/01/2006 08:59:14
quote:
Originally posted by TemporaryPeace

bu türbanlılar bence saçlarını kazıtsınlar.. türban takmak zorunda kalmazlar.. hem onlar paşa paşa okullarına gider, hem de biz onların saçlarına bakarak tahrik olmayız mnkm.

işteee, sevgili din kardeşim tempo'dan muhteşem bir çözüm!!! hz. emin bile bunu düşünemezdi.

o değil de, geçen gün bi tane götünü açan türbanlı gördüm, şerefsizim çıkarmadan 15 giderim o göte. bakalım sonra hala türban takabiliecek mi pazuzuahuhahuhauhauhahauhmk. bunları kamusal alanda yakaladıkça vereceksin dalgayı. gerçi kamusal alan dışında da - memleketteki tüm erkekler ian somerhalder, tüm kadınlar marie-josée croze olduğu için - göz zevkimizi bozuyor karafatmalar.

bir de, bilin bakalım hangi türk büyüğümüzün eşi türbanlı (çarşaflı?) idi? ağzının tadını biliyor tabi hehe. çıkarmadan kaç gittiğinin hesabını size bırakıyorum. alıştırma olsun.

Reply author: Matchboxie
Replied on: 10/01/2006 11:12:44
O yukarda geçen gülüş de ne hay gadasını kopartığımınınki...zupapaüüçünücübenediktauhuhzauhuhahumk

Kışın kibrit satamayanlar, ekmek teknelerini tek tek yakarlar :(...

Replied on: 10/01/2006 11:15:25
tabi ki egzorzis gülüşü zagorumadrakeahuahuhauhahahahmk

Reply author: Matchboxie
Replied on: 10/01/2006 11:21:17
takunyah tespih ninjaaaahhh pokeimaaaaaaaaammmmmmmmmmmmmmmmmmmmhhhhhzuhauhuhuauhhaupapabilmemekaçıncıbenediktuhuahzuhauhauhmkmkkzu!!!

Kışın kibrit satamayanlar, ekmek teknelerini tek tek yakarlar :(...

Reply author: townshend
Replied on: 10/01/2006 11:45:41
quote:
Originally posted by .spider from mars

quote:
Originally posted by TemporaryPeace

işteee, sevgili din kardeşim tempo'dan muhteşem bir çözüm!!! hz. emin bile bunu düşünemezdi.

o değil de, geçen gün bi tane götünü açan türbanlı gördüm, şerefsizim çıkarmadan 15 giderim o göte. bakalım sonra hala türban takabiliecek mi pazuzuahuhahuhauhauhahauhmk. bunları kamusal alanda yakaladıkça vereceksin dalgayı. gerçi kamusal alan dışında da - memleketteki tüm erkekler ian somerhalder, tüm kadınlar marie-josée croze olduğu için - göz zevkimizi bozuyor karafatmalar.

bir de, bilin bakalım hangi türk büyüğümüzün eşi türbanlı (çarşaflı?) idi? ağzının tadını biliyor tabi hehe. çıkarmadan kaç gittiğinin hesabını size bırakıyorum. alıştırma olsun.

rep++++++

Düşler ve Kabuslar : http://www.duslervekabuslar.com/forum/

© Cenk SARI

Close Window