Düşler ve Kabuslar
Düşler ve Kabuslar
Home | Profile | Active Topics | Members | FAQ
Username:
Password:
Save Password
 All Forums
 Esas Forumlar
 GENEL MUHABBET
 Dil-Dudak Piercingleri'ni Oral Inceleme...
 New Topic  Reply to Topic
 Printer Friendly
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

kidinmind

Turkey
905 Posts

Posted - 06/09/2005 :  16:01:02  Show Profile  Send kidinmind an ICQ Message  Click to see kidinmind's MSN Messenger address  Reply with Quote
Bir süredir, kronik travma olarak inceleniyor dishekimliginde. Ben de piercingi bol ve piercing meraklisi bol forumumuzda bu konuda bir bilgilendirme basligi acayim dedim.

Simdi sirayla gidelim.
Fetis boyutuna gelmis dil piercinglerinden bahsedelim. Bakin asagidaki ornekte de pek sevimli yesil bir dil piercingi var. Dil geriye cekilip kabardiginda da sikistirma etkisi yapmasin diye uzun tutulan bu piercingler, dil serbest pozisyondayken ön dislerin kokleri hizasina dayanir.
Dil piercingi olanlar simdi kontrol ediyordur :)

Ayni vakadan alinmis bir agiz ici rontgen de asagida;

Rontgeni az bucuk anlatayim. Disler var, ve disler arasinda, dislerden daha saydam gözüken kemik olmali, ancak dil piercinginin alt topcugunun dayandigi yerde kemik tamamen yikilmis ve siyah gozukuyor. altta hem de en ön keser dis suda yuzer gibi, diseti icinde yüzer duruyor. Kemik destegi yok.
Dil piercingimiz olsun, hos gorunsun diyen bu vakanin bu disi maalesef cekilecek ve hic de hos bir goruntu arzetmeyecek. Kas yaparken goz cikarmak? Pirince giderken bulgurdan olmak? Bir elin nesi var iki elin sesi var =P dedikten sonra, diyorum ki, hadi dil piercingi yaptirdiniz, pek hos, guzel guzel kullanin... Ancak arada bir dishekimine gidip kontrol ettirin. Eminim 30-35 yasindayken takma dis sahibi olmak istemezsiniz.

Gunde 2 kere dislerini fircalayan insan sayisi bir avucken, bu soyledigime gulmezsiniz umarim. Icimizde dislerini gunde iki kere fircalayan, dis ipi kullanan, alti ayda bir kontrole giden var mi?

37%lik ortofosforik asit.

kidinmind

Turkey
905 Posts

Posted - 06/09/2005 :  16:02:38  Show Profile  Send kidinmind an ICQ Message  Click to see kidinmind's MSN Messenger address  Reply with Quote
Bunun bir de ceneye yapilan modelini gosteren versiyonu var, daha sonra onu da yapistiririz.

37%lik ortofosforik asit.
Go to Top of Page

JE Androcoen

Japan
5863 Posts

Posted - 06/09/2005 :  18:07:51  Show Profile  Visit JE Androcoen's Homepage  Send JE Androcoen an ICQ Message  Reply with Quote
piskopat mısın sen kidimind?

last night i dreamt that somebody loved me...
Go to Top of Page

Darkohl

Turkey
65 Posts

Posted - 06/09/2005 :  19:34:06  Show Profile  Reply with Quote
nuahahaha

Bir kaşık mürekkepte boğuldum!
Go to Top of Page

kidinmind

Turkey
905 Posts

Posted - 06/09/2005 :  22:08:26  Show Profile  Send kidinmind an ICQ Message  Click to see kidinmind's MSN Messenger address  Reply with Quote
quote:
Originally posted by JE Androcoen

piskopat mısın sen kidimind?

ben ptesi itibariyle onunde 17 finali bulunan bir disci demeyi tercih ediyorum ama psikopat da olabilir hani.

Go to Top of Page

entelwaka

Turkey
27 Posts

Posted - 06/09/2005 :  22:16:48  Show Profile  Send entelwaka an ICQ Message  Click to see entelwaka's MSN Messenger address  Reply with Quote
valla saygı duydum..
ben günde 1 kere evden çıkarken fırçalıyorum dişleri valla..
diş ipi, kontrol falan hak getire..
insanlar bi de bööle bakiolar "ne güzel dişlerin var" falan gibisinden cümleler kuruyor. yani güzel görünmesinin başka sebepleri de varmış galiba ama yine de böyle diyorsa bi çok kişi onların hali yaman diye düşünüyorum..

Black is the colour of our life..
Go to Top of Page

kidinmind

Turkey
905 Posts

Posted - 06/09/2005 :  22:59:13  Show Profile  Send kidinmind an ICQ Message  Click to see kidinmind's MSN Messenger address  Reply with Quote
quote:
Originally posted by entelwaka

valla saygı duydum..
ben günde 1 kere evden çıkarken fırçalıyorum dişleri valla..
diş ipi, kontrol falan hak getire..
insanlar bi de bööle bakiolar "ne güzel dişlerin var" falan gibisinden cümleler kuruyor. yani güzel görünmesinin başka sebepleri de varmış galiba ama yine de böyle diyorsa bi çok kişi onların hali yaman diye düşünüyorum..

Dis nasil fircalanir, disipi nasil kullanilir gibisinden bir dosya hazirliyorum ancak fotograflarda problem cikti. onu da halledersem bilgilendirme namina koymayi planliyorum. Cunku kabul etmek gerek, icip-kusup-sizan insanlarin bunu böbürlenerek anlattiklari bircok ortam icerisine girdim ve sadece "ıyh" diyorum.

Eger dil fircasi diyince insanlar dalga geciyorlarsa "dil fircasi mi, yanlis soyledin kizim... o dis fircasi olacakti" diye, burada bir hata vardir.

Kaldi ki, agiz hijyeni kötüyken bir de disaridan travma yaratacak bazi faktorlere girisiliyor. Dil piercingi gibi, dudak piercingi gibi, cenedekiler, köpekdisi seviyesindekiler, frenulum piercingi var (hepsinden igrenci). Ozellikle forumda kucuk yasta olup da bu konulara cok heves eden arkadaslar var. Cok istiyorlarsa, dislerinin ustune "pirlanta"msi bir tas pierce edeyim, en zararsiz piercing. Hos, biraz illegal olur ama :P

Ha sende hic piercing yok mu derseniz, henuz 16 yas civarindayken, akmarda burnumu deldirmistim. Simdi olsa cesaret etmezdim, ya enfeksiyon kapsaydi? Ya yanlislikla oradaki deriyi besleyen sinir ve damar paketlerinden biri delinseydi?

Surekli deniliyor "yeni nesil daha bilincli olacak" vs vs diye, umarim bir sekilde kanitlanir bu.

Ya da gulup gecebilirsiniz. Like i care...

Go to Top of Page

kaplumbaga

Turkey
33 Posts

Posted - 06/10/2005 :  00:51:37  Show Profile  Send kaplumbaga an ICQ Message  Click to see kaplumbaga's MSN Messenger address  Reply with Quote
quote:
Originally posted by kidinmind
Ha sende hic piercing yok mu derseniz, henuz 16 yas civarindayken, akmarda burnumu deldirmistim. Simdi olsa cesaret etmezdim, ya enfeksiyon kapsaydi? Ya yanlislikla oradaki deriyi besleyen sinir ve damar paketlerinden biri delinseydi?

haha insan ne kadar çok bilirse o kadar paranoyaklaşıyor di mi? biyolojide okuyan arkadaşım var. sürekli lab.da bakteri inceliyolar. bağırsakları bozulduğu an bi telaş doktora koşuyor artık, bilmem ne bakterisi virüsü girdi diye. tıp okuyanı var, sürekli "h.str kanser mi oldum" diye dolanıyor. çok kötü ya bilsen bi türlü bilmesen bi türlü.
bu arada tebrikler gerçekten hoş bi çalışma olmuş. devamı gelsin inceliyoruz :)

Go to Top of Page

n/a

1316 Posts

Posted - 06/10/2005 :  00:58:00  Show Profile  Reply with Quote
günah

I remember now...
Go to Top of Page

raven

Turkey
6064 Posts

Posted - 06/10/2005 :  02:36:17  Show Profile  Click to see raven's MSN Messenger address  Reply with Quote
bu ağız içi piercing beni bozuyo.hiç hoşlanmıyorum ya

who is painting my life in sorrow blue?
Go to Top of Page

lunatique

Turkey
1077 Posts

Posted - 06/10/2005 :  02:59:05  Show Profile  Send lunatique an ICQ Message  Reply with Quote
soğuk içecekler, sigara falan ön dişimi feci ağrıtıyor bu ara:( ölmem dimi?

ya biri diyor diş etin zedelenmiştir öteki diyor içten çürümüştür! beriki soruyor sallanıyo mu falan.. ühüe yaa.. napcam ben dokturanım?

scratch me out, free yourself!
Go to Top of Page

drow queen

USA
240 Posts

Posted - 06/10/2005 :  09:15:50  Show Profile  Visit drow queen's Homepage  Send drow queen an ICQ Message  Reply with Quote
kidinmind alakasiz topik ama ozel mesaji gormeyebilirsin diye buradan sorayim: benim kanal tedavisi olan dislerden biri hapi yuttu ve cekilmesi gerekiyor. bunun yerine kopru mu yaptirsam implant mi? simdi buradaki discilerin dini imani para oldugundan benim icin en iyi olan seyi degil de sigorta sirketini en cok sogusleyecek yolu soylerler. implant da iste cene kemigine vidalandigi icin gunlerce acitir diye tirsiyorum.

bu arada dis ipi cok mesakkatli is, burada dis ipinin islevini gordugu soylenen bir aparati olan elektrikli dis fircalari var, bunlardan mi alsak acaba?

---------------------------------
Mihi vindicta et ego retribuam dicit dominus.
Go to Top of Page

n/a

1316 Posts

Posted - 06/10/2005 :  13:51:39  Show Profile  Reply with Quote
ben cocukken cok süt ictim.. ii ki icmisim.. ne iyi etmisim.. ohh ohhh..

I remember now...
Go to Top of Page

trendkill

United Kingdom
3555 Posts

Posted - 06/10/2005 :  13:51:48  Show Profile  Visit trendkill's Homepage  Reply with Quote
kid, çene olayına girmemişsin bak valla gidiyorum deldircem.
benim burnum iltihap yapmıştı ya. yarım elma denen o iğrenç yerde ani bir kararla deldirmiştim. oraya da yeni piercing almalı, değiştirmedim bin senedir, nereden alsam hm hm hm?

Go to Top of Page

Jolly Roger

Turkey
984 Posts

Posted - 06/10/2005 :  14:15:01  Show Profile  Visit Jolly Roger's Homepage  Reply with Quote
valla iğrenç bişey bu piirsing olayı, hiç sevmiyorum. azra akın piirsing takıp gelse "jolly benle çıkarmısın " dese, reddederim, hatunun o kadar hastası olmama rağmen

------------------------
Bir kartal gözü gibi akın ediyoruz savaşımıza,
İnatçı gururumuz asla kaybolmayacak, özgür doğduk,
Biz hala yedi fırtınalı denize açılıyoruz, kimse bizi zorlayamaz, ayaktayız,
Birleşik devletin güçlerine karşı...

RUNNING WILD - Blazon Stone
Go to Top of Page

Rusty_Moon

Turkey
22 Posts

Posted - 06/10/2005 :  14:29:43  Show Profile  Click to see Rusty_Moon's MSN Messenger address  Reply with Quote
bence piercing burun, kaş , çene hariç dilde göğüs ucunda bilemem nerde manyaklık gerek yok

I cut you once ,ı cut you twice your my midnight sacrifice......
Go to Top of Page

kidinmind

Turkey
905 Posts

Posted - 06/10/2005 :  16:29:26  Show Profile  Send kidinmind an ICQ Message  Click to see kidinmind's MSN Messenger address  Reply with Quote
Sn. Trendkill'in orasini burasini delme hizini yavaslatmak namina bir de cene piercinginden bahsedelim efendim. Bu cene piercingi olayinda gordugunuz vakayi, üst dudagin sag/sol tarafina kopek disi hizasina piercing yaptiran vakalarla ayni kefeye koyabilirsiniz. Yer olarak farklilik gosterse de dislere gore lokalizasyonlari motomot ayni.

Simdi, aciklama yapmaya su sekilde baslayacagim. Oncelikle asagidaki resim bir dishekimi arkadasimiza ait, umarim yarin oburgun gelip bana "benim dislerimi nasil afise edersin" demez, sanat icin soyunuruz bile. Dur, pardon, bilim icin diyecektim.

Bu dishekimi arkadasimizin agiz hijyeni neredeyse mukemmele yakin, dislerini gunde 2 kere fircalayan, disipi kullanan ve piercingin etkilerini incelemek icin ayda bir rontgen alip kemik boyunu kontrol eden bir arkadasimiz. (Cogumuzun yapmadigi seyler hani.)

Bu kadar bakimli agizda, tam cene piercinginin ic kismina denk gelen alt ön keserlerde diseti cekilmesi olmus. Ki hemen hicbir diseti cekilmesi, altindaki kemigi yikmadan gerceklesmez. Yani kemik destegi yikildigi icin diseti kemikle birlikte cekilir. Diseti cekilmesi, diseti kanamasi hafife alinacak seyler degildir. Dishekimi kontrolu gerektirir. (Kemik yikilmasinin artmasi durumunda, bir onceki vakada da goruldugu gibi dislerin cekilmesi veya düsmesi sözkonusudur)

Neyse vakaya dönelim;

Simdi, diseti cekilmesi ve cekildigi icin orada birikmis plagi da yakindan gorelim. Ister istemez plak birikir arkadaslar, cunku diseti cekildikce kök yüzeyi aciga cikar. Kök yüzeyi hassastir. Tatlidan, soguktan ve hatta sıcaktan bile hassasiyet olusturabilir. Bu sebeple temizliginde problem yasanabilir.

Plak birikimi daha net görülsün diye daha büyük bir fotograf koydum.
Bir de sunu unutmayin. Bu agiz gercekten temiz bir agiz ve bunda bile diseti cekilmesi ve plak birikimi oluyorsa, onerilen hijyen pratigini yapmayan arkadaslar hic yanasmasinlar.

Kaldi ki, cenede, ceneyi yukari ceken (mental), alt dudagi asagi indiren (depressor labii inferior), dudagi cevreleyen (orbicularis oris) kaslar mevcut. Bu kaslarin zarar gormesi halinde bu hareketleri yapma yetileriniz kisitlanabilir. Daha kötüsü enfeksiyon kapma durumunda (ki agiz ortaminin cok musait oldugunu bilmelisiniz) gercekten buyuk problemler dogabilir.

Simdilik bu kadar...

Go to Top of Page

kidinmind

Turkey
905 Posts

Posted - 06/10/2005 :  16:41:39  Show Profile  Send kidinmind an ICQ Message  Click to see kidinmind's MSN Messenger address  Reply with Quote
quote:
Originally posted by drow queen

kidinmind alakasiz topik ama ozel mesaji gormeyebilirsin diye buradan sorayim: benim kanal tedavisi olan dislerden biri hapi yuttu ve cekilmesi gerekiyor. bunun yerine kopru mu yaptirsam implant mi? simdi buradaki discilerin dini imani para oldugundan benim icin en iyi olan seyi degil de sigorta sirketini en cok sogusleyecek yolu soylerler. implant da iste cene kemigine vidalandigi icin gunlerce acitir diye tirsiyorum.

bu arada dis ipi cok mesakkatli is, burada dis ipinin islevini gordugu soylenen bir aparati olan elektrikli dis fircalari var, bunlardan mi alsak acaba?

Dogrusu, hastayi motive etmesi ihtimali yoksa, elektrikli dis fircalarini ve aparatlarini onermiyoruz. Hicbiri manuel temizlik kadar etkili olamiyor maalesef. Bu sebeple, disipi kullanimini bir hekime danisarak ogrenebilirsin ve sonrasinda oral-b'nin satin tape veya disetinin yapisina gore satin floss'larini tavsiye ederim. Ben satin tape kullaniyorum ve mentollu oldugu icin de oldukca ferahlatiyor. Ha, bu arada, disipi her gece, yatmadan once, disler fircalandiktan sonra uygulanmalidir.

Kopru olayina gelecek olursak, bu sene 3 uyeli ve 4 uyeli kopruler yaptim. Ancak yaptigim hastalarin yaslari genelde 50 civarindaydi ve kemik destekleri cok cok iyi degildi. Kemik destegi tamlamasina dikkat. Gercekten cok önemli.
Eger, disinin kokunde bir rezorpsiyon yoksa ve kanal tedavisi duzgun uygulandiysa, disin kokleri yerinde tutularak kanal dolgu maddesi yerine metal konulup destek alinarak yapilan "post-core" protetik calismalar var. Tabii bunu doktorun daha iyi bielcektir. Kokun durumu nasil diye.

Implant, dedigin gibi post-operatif agrisi cok olan bir durum. Maddi olarak da herkesin gucunun yetebielcegi birsey degil. Kemik desteginin de saglam olmasi gerekmekte (ki yasin genc oldugu icin sendeki kemik destegi iyidir kanimca). Implantin kendisi 300, operasyonu 350 USD civarinda. Tabii implant ustu protezde yaptirman gerekecegi icin, eger "estetik zone" a giren gulus esnasinda gozuken bolgelerdeyse bu meblag daha da artacaktir. Ancak, implantin bir iyiligi, iyi bakildigi surece agizda duzgunce durur, sorun cikarmaz ve diger disleri etkilemez.

Kopru restorasyonunda ise, yandaki iki disi kopru ayagi olarak almalari gerekecektir. Bu sebeple, yan dislerden cepecevre 1 ila 1,2 mm civarinda bir basamak olusturulacaktir. Eger on bolgelerdeyse, bir de bu basamaklarin disetinin altina girmesi ve disaridan belli olmamasi gerekecektir. Uzun vadede, iyi bakilmazsa diseti cekilmesi, kenar sizintisi vesaireye sebep olabilir. Ama koprunun ömrü de yine senin agiz hijyeninle alakali. Tamamen degil tabi, hekimin yaptiginin yanisira.

Benim kisisel tercihim implanttan yana. Hem sadece o disi kapsadigi, hem de dis fonksiyonunu daha cok yerine getirdigi icin. Yine de, eger disin koklerinde cok problem yoksa post-core'a da yanasmalisin diyorum. Gecmis olsun...

Go to Top of Page

kidinmind

Turkey
905 Posts

Posted - 06/10/2005 :  16:46:45  Show Profile  Send kidinmind an ICQ Message  Click to see kidinmind's MSN Messenger address  Reply with Quote
quote:
Originally posted by lunatique

soğuk içecekler, sigara falan ön dişimi feci ağrıtıyor bu ara:( ölmem dimi?

ya biri diyor diş etin zedelenmiştir öteki diyor içten çürümüştür! beriki soruyor sallanıyo mu falan.. ühüe yaa.. napcam ben dokturanım?

Cene piercingiyle alakali olarak orada aciklamayi yaptim, tekrar edeyim. Genelde hassasiyetin sebebi diseti cekilmesi dolayisiyla aciga cikan kök yüzeyinden kaynaklanir. Soguk icecekler, sigarayi cekerken aldigin nefes gibi faktorler genelde buna delalettir. Tatli hassasiyeti de vardir muhtemelen. Elmayi isirarak yerken problem yasiyor olabilirsin, dondurmayi da isiramiyorsundur keza.
Once dis ve kok yuzeyi temizligi yaptirmani, akabinde oral hijyene dort elle asilmani salik veririm. Sigara sagliga zararlidir.

Go to Top of Page

Jester

Turkey
104 Posts

Posted - 06/10/2005 :  17:55:55  Show Profile  Send Jester an ICQ Message  Click to see Jester's MSN Messenger address  Reply with Quote
kid hanum benım 20likler diyorum ellerinizden öper :)

never taste of the fruit, never stray never break, never choke on a lie
Go to Top of Page

Eirn Love

559 Posts

Posted - 06/10/2005 :  19:12:16  Show Profile  Visit Eirn Love's Homepage  Click to see Eirn Love's MSN Messenger address  Reply with Quote
ben 15 yaşındayım, günde iki kere + evden çıkarken fırçalarım, fırça elektrikli ama manual kullanıyorum 4-5 ayda bir kontrole giderim (malum baba doktor, ana eski hemşire, tonla dişçi tanıdık var) . dişipiyle uzaktan yakından alakam yok. çene ya da dil piercingi de ciddi ciddi düşünüyorum..

Willow-Tara
Go to Top of Page

n/a

2201 Posts

Posted - 06/10/2005 :  19:26:29  Show Profile  Reply with Quote
dıdakta halka piercingin hastasıyım, bi de kaslı göbekte şahane duruo mk!

Just Let My Soul Fly Free!

Go to Top of Page

Eirn Love

559 Posts

Posted - 06/10/2005 :  19:28:57  Show Profile  Visit Eirn Love's Homepage  Click to see Eirn Love's MSN Messenger address  Reply with Quote
kaslı göbek erkekte olur bildiğim. erkek de göbeğe piercing yaptırmaz heralde?

Willow-Tara
Go to Top of Page

evolution

Turkey
3055 Posts

Posted - 06/10/2005 :  20:21:42  Show Profile  Reply with Quote
ehueh yahu çok süpersiniz kidinmind hanımefendi..çok teşekkür ediyoruz...böhühü keske doktor felan olsamda bende böle enine boyuna biseyler açiklasam...ehueh ama hiç olmadı bana da borsayı,tahvilleri,dövizi felan sorabilirsiniz..=Pp

hin-mah-tu-yah-lat-keh..kendisi=)
Go to Top of Page

kaplumbaga

Turkey
33 Posts

Posted - 06/10/2005 :  21:03:36  Show Profile  Send kaplumbaga an ICQ Message  Click to see kaplumbaga's MSN Messenger address  Reply with Quote
vay ne güzel ya... ben de harbiden böyle bişiler açıklasam keşke. böyle masa başına oturtsalar beni önüme aslı köksal yazsalar bana soru sorsalar ben de şakır şakır cevaplasam keşke ya.. :(

bu arada diş ipi gerçekten her gün kullanılmalı mı. ben hergün olursa diş etine zarar verir diye duymuştum, o yüzden 3-4 günde bir kullanıyorum sadece. bi de şu elma ısırırken acıma dondurma ısıramama bende de var ya. böyle üztteki öndeki dişlerimden birinde var sadece dişeti çekilmesi yani onda dierlerinden fazla nası oluyo?? hatta nolur??? :)

PennyLane

Go to Top of Page

kidinmind

Turkey
905 Posts

Posted - 06/10/2005 :  23:26:03  Show Profile  Send kidinmind an ICQ Message  Click to see kidinmind's MSN Messenger address  Reply with Quote
quote:
Originally posted by kaplumbaga

vay ne güzel ya... ben de harbiden böyle bişiler açıklasam keşke. böyle masa başına oturtsalar beni önüme aslı köksal yazsalar bana soru sorsalar ben de şakır şakır cevaplasam keşke ya.. :(

bu arada diş ipi gerçekten her gün kullanılmalı mı. ben hergün olursa diş etine zarar verir diye duymuştum, o yüzden 3-4 günde bir kullanıyorum sadece. bi de şu elma ısırırken acıma dondurma ısıramama bende de var ya. böyle üztteki öndeki dişlerimden birinde var sadece dişeti çekilmesi yani onda dierlerinden fazla nası oluyo?? hatta nolur??? :)

Disipi her gece kullanilmasi gereken birsey. Soyle acikalrsam daha mantiginiza yatar herhalde. Dislerin arasinda, yemek sonrasinda besin birikir. Bu besinler, dislerin arasi sıkı oldugu icin dis fircasiyla cikarilamazlar. Hal boyleyken, siz yatarsaniz, geceleyin de tukruk yok denilecek kadar az salgilandigi icin (agiz ph'si duser ve curuk ihtimali tavan yapar) bir de ustune dis aralarindaki besinleri cikarmazsaniz tam dislerin birlesim yerlerinde curukler olusur, ki bu curuklere literaturde Black-II curuk deniliyor. Iste bu sebeple, ne yaaprsaniz yapin geceleri dis ipi kullanmaya calisin, ama bilincsiz kullanimi da disetinde problemlere sebep olur, bundan kacinmalisiniz. Hele ki disleri fircalamadan yatmak... Ölüm gibi birsey, zaten insan rahat edemez, sabahleyin agzi balcik gibi olur.

Bu seneki en kotu vakam, 17 yasinda, lise ogrencisi bir kizcagizimizdi. Kendisinin kopek disleri yanlis yerlerden cikmislardi ve ortodontiye sevkedilmesi gerekiyordu. Ortodontiye gitmeden once dis temizligi yapilmasi gerekiyordu, sekreterlik hastayi bana devretti.

Kizcagizimiz, hastaneye sevgilisiyle gelmisti. Bu durumda "ah ne hos, sevgilisi olan insan dislerine ozen gosterir bir miktar..." demistim. Ancak hastadan aldigim anamnezde hastanin, dislerini haftada 1-2 kere fircaladigini ogrendim (ki muhtemelen atiyordu. cunku konusma su sekildeydi;

kid - dislerini ne siklikta fircaliyorsun?
hasta - hmmm...
kid - gunde 1 kere?
hasta - umm...
kid - 2 gunde 1 kere?
hasta - sey...
kid - ney?
hasta - biz haftada 2 diyelim..
kid - oyle olsun bakalim...

Neyse, hastanin agzinda bariz siyah noktacikli lekelenmeler (ki onlari curuk saniyordu. ama tasti sadece), sari sari dis taslari, en son yedigi yemekten kalma kurabiye artiklari, yogun tukruk ve asiri derecede agiz kokusu vardi. Temizligini yapip, hijyen egitimini verdikten ve 3 seanstan sonra, hasta bana telefon edip sunu soyledi;

"Cok tesekkur ederim, artik dis fircasi, disipi kullanmadan rahat edemiyorum. Sabahlari agzim yapis yapis uyanmiyorum. Agiz tadim yerine geldi."

Arkadaslar, bu egitime bu yaslarda baslamalisiniz. Disleriniz, disetleriniz gosterebilecegi maksimum performansa bu yaslarda sahip. vs vs... (Toplumu bilinclendirmek bana dustu de...)

Bu arada sevgili tosbaga, eger bahsettigin on disin, digerlerinden farkli bir konumlamaya sahipse, mesela caprasikligi varsa, veya alt disinle ilk kontaga o geciyorsa, geceleri dislerini sikiyorsan ve bu ilk kontaga gecen yerden baski uyguluyorsan farkina varmadan, ya da saglaksan ve bu disin sol taraftaysa tek diste veya birkac diste lokalize diseti cekilmesi gorulmesi normaldir. Lunatique'e onerdiklerim senin icin de gecerli ;)

Go to Top of Page

kidinmind

Turkey
905 Posts

Posted - 06/10/2005 :  23:29:43  Show Profile  Send kidinmind an ICQ Message  Click to see kidinmind's MSN Messenger address  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jester

kid hanum benım 20likler diyorum ellerinizden öper :)

Su sinavlari bir atlatayim, gel yavrujum. Anestezi yaparken acitmayacagim.
Oss sonrasi gel bir elimi op, hayir duasi felan al. Degil mi ama?

Go to Top of Page

Eirn Love

559 Posts

Posted - 06/11/2005 :  09:18:50  Show Profile  Visit Eirn Love's Homepage  Click to see Eirn Love's MSN Messenger address  Reply with Quote
kalgon reklamı gibi olmuş sonuncusu :) kullanıyorum mutluyum gibisinden.

peki dişipini nası kullanıcaz, bilinçsiz kullanmak zarar verebiliyosa?

Willow-Tara
Go to Top of Page

lunatique

Turkey
1077 Posts

Posted - 06/11/2005 :  23:54:01  Show Profile  Send lunatique an ICQ Message  Reply with Quote
kid hanım sağolun efem, ön dişlerim (ki kendileriyle hep gurur duymuşumdur sağlam sorunsuz dolgusuz deyu) çürüyüp dökülecek diye düşünüyodum ben.:p dişçiye gideli de yıl oldu en son gittiğimde de sigara sebebiyle oluşan lekeyi zzzt zzzzt diye kazımıştılar öle hemencek pırıl olmuştu eheh.

ay bide ben elma yiyemem. yanımda yedirmem. o ses, dişlerde bıraktığı hiss.. allahım düşününce bile garip oluyorum aaarggh!!

bide bide son olarak baba kız diş gıcırdatıyoruz biz. böyle uyurken, farkında olmadan. görenler falan işte korkup kaçanlar olmuş ondan şeettim. o da komik bişi.

scratch me out, free yourself!
Go to Top of Page

drow queen

USA
240 Posts

Posted - 06/12/2005 :  00:11:12  Show Profile  Visit drow queen's Homepage  Send drow queen an ICQ Message  Reply with Quote
kidinmind cok sagol tavsielerin icin, sanirim kopru iyi bir fikir olmayacak cunku onun yanindaki dis te cok iyi bir durumda degil. o kanal tedavisini yapan vatandas maalesef koklerden birini oyulmasi imkansiz resin maddesiyle doldurmus (diger 2 koke sorunsuz ulastilar) ve o maddeyi oradan cikarmanin yolu olmadigi icin alttaki iltihap da tamamen yokedilemiyor. resin icinde bir sekilde sizinti olmus, yani orasi abse yapi iyice bela olmadan cektirmek gerekiyor.benim simdiki disci o iki koke ilac koydu ama bunu da maalesef bir faydasi olmadi, dis elden gidiyor yani. gorunur yerde olmadigi, iyice arkadas oldugu icin sorun degil.

maalesef turkiye'de periodental hastalik konusund halk cok bilincsiz ve benim teenage zamanimda dishekimleri de bu konuda hic egitim vermiyorlardi. burada ise hangi dishekimine giderseniz gidin mutlaka diseti hastaliklariyla ilgili illustrasyonlar falan olur ve ayrica uzun uzun anlatirlar. ben de turkiye'de hic birsey bilmiyordum bu konularda, disei kanamasini da ihmal ediyordum, buraya geldikten sonra ogrendim, simdi korku belasina 3-4 ayda bir gidip mutlaka plak varsa temizletiyorum. zamaninda biraz kemik kaybi oldu ama cok degil, fazla ilerlemeden yirttim. disetleri eski haline geldi.

dis ipini hic ihmal etmemk lazim, giden kemik bir daha yerine gelmiyor, tembellik ettigim icin kendime sinir oldum bu geceden itibaren yeniden basliyorum :)

---------------------------------
Mihi vindicta et ego retribuam dicit dominus.
Go to Top of Page

kaplumbaga

Turkey
33 Posts

Posted - 06/12/2005 :  01:04:09  Show Profile  Send kaplumbaga an ICQ Message  Click to see kaplumbaga's MSN Messenger address  Reply with Quote
quote:
Originally posted by lunatique

ay bide ben elma yiyemem. yanımda yedirmem. o ses, dişlerde bıraktığı hiss.. allahım düşününce bile garip oluyorum aaarggh!!

of ben de yedirtmem. ama tüylerim diken diken olsa da kendimi zorlayıp yerim ben. seviyorum çünkü. ben asıl yanımda diş fırçalatmam. anca ben de fırçalıyosam fırçalayabilir. yoksa olmaz. çünkü kendiminkinin sesine normal olarak uyuz olmuyorum. ama başka bi ses... ııyk çok kötü oluyorum.

PennyLane

Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic  Reply to Topic
 Printer Friendly
Jump To:
Düşler ve Kabuslar © Cenk SARI
Düşler ve Kabuslar RSS Feed